Przydatne akcesoria do samoobrony

06-11-2020

Samoobrona to działania, które pozwalają bronić się przed fizycznym atakiem napastników - zarówno ludzi, jak i agresywnych zwierząt. Niestety takich ataków dzisiaj nie brakuje. Najmocniejsze gazy pieprzowe czy latarki z paralizatorem to tylko przykłady przydatnych akcesoriów do samoobrony, które pomogą zwiększyć poczucie bezpieczeństwa na ulicy, w parku, centrum handlowych czy w lesie i górach. Jakie wybrać i na co zwracać uwagę?

Przydatne akcesoria do samoobrony

Najskuteczniejsze przedmioty do samoobrony

Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę, że w sytuacjach zagrożenia zwykle decydujące są sekundy. Warto więc mieć przy sobie skuteczne przedmioty do samoobrony, które pomogą na chwilę obezwładnić agresora, dając Ci czas na ucieczkę lub wezwanie pomocy. Polskie prawo zezwala osobom dorosłym na kilka sposobów odstraszenia przeciwnika. Należą do nich:

Wiele osób zastanawia się czy do narzędzi własnej samoobrony można wybrać również pałki teleskopowe, kajdanki jednorazowe czy broń na kule gumowe. Uwaga! Nie zawsze i nie dla wszystkich będą one legalne. Jakie zatem narzędzia do samoobrony wybrać? Podpowiadamy!

Najmocniejsze gazy pieprzowe

Najmocniejsze gazy pieprzowe to jedne z najpopularniejszych środków do samoobrony. Dzięki ich poręcznym rozmiarom gaz paraliżujący można trzymać w kieszeni spodni, kurtki lub w torebce, by mieć go zawsze pod ręką. Składa się z drażniącej substancji (zwykle kapsaicynoidów, w skrócie MC oraz olejki pieprzowego, w skrócie OC). Jej rozpylenie obezwładnia i dezorientuje przeciwnika, a Ty zyskujesz czas na ucieczkę. Warto wiedzieć, że o mocy i szybkości gazu pieprzowego świadczy procentowa zawartość kapsaicynoidów, a nie olejku pieprzowego. Z kolei, im więcej będzie OC w składzie gazu, tym dłużej i mocniej agresor będzie odczuwał jego skutki.

Najwyższe dopuszczalne stężenie MC w gazach wynosi 2%. Jednym z najmocniejszych gazów na rynku jest Gaz Grizzly - miotacz gazu pieprzowego w żelu odstraszający duże agresywne zwierzęta. Z kolei skutecznym i stosunkowo tanim jest gaz pieprzowy SHARG NATO 2 mln SCU Cone 50ml. Forma żelu zwiększa zasięg strumienia i nie jest podatna na podmuchy wiatru. Z kolei dla biegaczy dobrą opcją będzie Gaz Miotacz Żel Czerwony Jogger - 23 ml P-22J-OC, który można trzymać w ręce dzięki dołączonej opasce. Natomiast pomysłowym rozwiązaniem dla kobiet jest gaz pieprzowy w szmince.

Najlepsze paralizatory - jakie wybrać?

Paralizator to broń elektryczna, której celem jest obezwładnienie przeciwnika poprzez porażenie układu nerwowego. Najlepsze paralizatory mogą wytworzyć spore napięcie, lecz o małym natężeniu, dlatego nie powinny powodować trwałego uszczerbku na zdrowiu. Bez zezwolenia można kupić paralizatory o średniej wartości prądu w obwodzie, nieprzekraczającej 10 mA. Popularne są również latarki z paralizatorem, łączącą funkcję dostarczania światła, z narzędziem do samoobrony. Dla kobiet polecane są szczególnie paralizatory ESP Power 200 zapewniające natychmiastową samoobronę, występujące w różowej wersji kolorystycznej oraz kompaktowym rozmiarze, idealnym do torebki.

Paralizator Taser Pulse - paralizator na odległość

Skuteczny jest też paralizator Taser Pulse, będący legalnym środkiem do obrony dla osób dorosłych. To paralizator w pistolecie strzelający na odległość nawet 5-6 metrów. Jest przy tym w stanie unieruchomić napastnika na pół minuty, a jego wymienna bateria pozwala na oddanie 50 strzałów. Można nim także porazić napastnika dotykowo.

Latarki z paralizatorem - czy warto kupić?

Może trudno w to uwierzyć, ale pierwsze latarki z paralizatorem pojawiły się już na początku XX wieku. Dziś to niezwykle przydatne akcesorium taktyczne, łączące funkcje latarki i narzędzie do samoobrony. Niektóre modele mają dodatkowe funkcje, np. pulsującego światła oślepiającego napastnika czy sygnał dźwiękowy. Latarka z paralizatorem to dobry pomysł - szczególnie, gdy często poruszasz się po zmroku, lubisz biwakować lub wybierać się w dziki teren. Z kolei obudowa latarki to dobry sposób na zmylenie przeciwnika.

Które pałki teleskopowe są legalne?

Zainteresowaniem wśród sprzętu do samoobrony cieszą się również pałki teleskopowe. Wiele osób zastanawia się jednak, czy są legalne. Klasyczna pałka teleskopowa nie wymaga pozwolenia na broń u osób dorosłych, jednak zgodnie z prawem nie powinno jej się używać w sytuacji innej niż obrona konieczna. Trzeba uważać, bo nieuzasadnione użycie nieodpowiedniej pałki może grozić poważnymi sankcjami.  

Jak zatem rozpoznać legalne pałki teleskopowe? Ich długość powinna mieć 45-70 cm. Przypominają pręt metalowy o zmiennej średnicy, a ich metalowy korek na zakończeniu powinien mieć taką samą średnicę jak tuleja środkowa i być wykonany z takich samych elementów. Z kolei zaślepka pałki powinna być lekkich rozmiarów i nie może służyć do zwiększenia siły obrażeń, a tym samym przekroczenia granicy samoobrony. Nie zawsze łatwo ją rozpoznać, zatem jeśli chcesz mieć pewność, że masz legalną pałkę teleskopową, kup ją w renomowanym sklepie z artykułami do samoobrony. Do ochrony własnej lepiej stosować paralizatory i gazy pieprzowe. 

Czy można założyć kajdanki jednorazowe napastnikowi?

Większość osób kojarzy kajdanki z dzieciństwa z zabaw w policjantów i złodziei. W dorosłym życiu są też kajdanki jednorazowe i służą do samoobrony - obezwładniają kończyny i uniemożliwiają poruszanie się napastnika. W zasadzie nie ma w Polsce prawa, które zabraniałoby ich posiadanie po ukończeniu 18. roku życia. Jednak będąc cywilem, nie można zakładać ich agresorowi jako środek samoobrony. Mogą to robić tylko pracownicy mundurowych. Kajdanki mogą być też wykorzystywane do ćwiczeń technik obezwładniania oraz do gier militarnych. 

Polecana broń na kule gumowe bez pozwolenia

Legalna broń na kule gumowe to sprzęt do samoobrony, pomagające odstraszyć przeciwnika lub nawet unieszkodliwić. Wiele modeli to wiernie odwzorowane repliki prawdziwych broni, których wygląd może skutecznie przestraszyć agresora. Broń na kule gumowe może zawierać gumowe pociski, pieprz obezwładniający, farbę lub puder barwiący. Tak naprawdę wykorzystuje je się częściej do ćwiczeń strzelania lub gier terenowych aniżeli jako środki do samoobrony. Kula wystrzelona np. shotgun na gumowe kule RAM Umarex T4E HDS kal.68 CO2 miota kule z energią nawet 16 J, którą napastnik odczuje nawet w grubym ubraniu. Nie powinna jednak spowodować jego uszczerbku na zdrowiu. 

Nigdy nie wiadomo kiedy i co może się przytrafić, dlatego lepiej być zawsze przygotowanym w akcesoria do samoobrony, choćby w gazy pieprzowe czy paralizator. Są legalne dla osób dorosłych, a zwiększają bezpieczeństwo w najmniej oczekiwanych sytuacjach.