Broń krótka: pistolet a rewolwer - różnice

27-01-2020

Interesujesz się strzelectwem lub militariami, ale nie wiesz jaka jest różnica między pistoletem a rewolwerem? Czasami wyobrażenia determinowane zainteresowaniem historią lub oglądaniem filmów mijają się z faktami i techniczną wiedzą na temat produkcji różnych rodzajów broni. Przeczytaj artykuł i dowiedz się co różni pistolet i rewolwer oraz czym warto kierować się podczas ich wyboru. 

Broń krótka - rodzaje

Podstawowa różnica pomiędzy pistoletem a rewolwerem polega na budowie systemu strzału. Rewolwer zbudowany jest z bębna, iglicy i sprężyny. W momencie naciśnięcia spustu dochodzi do przesuwania bębna wraz z iglicą - i w konsekwencji wydania strzału. Obecność spustu zwiększa też bezpieczeństwo używania broni - nie ma możliwości samopostrzału. Zupełnie inaczej jest w przypadku pistoletów, które składają się m.in. z zamka i lufy z komorą. Pistolet jest gotowy do strzału już w chwili wprowadzenia naboju do komory nabojowej. Ryzyko przypadkowego strzału rozwiązywane jest od ponad 100 lat w formie wynalezienia i montowania bezpieczników. Wiąże się to automatycznie z większym skomplikowaniem technologicznej budowy pistoletu. 

Zalety i Wady Pistoletu 

Do najważniejszych zalet pistoletu należą: 

 • duża pojemność magazynków
 • szybkie naładowanie broni,
 • szybkie i celne prowadzenie ognia, 
 • cichy tryb pracy,
 • większa dostępność i niskie koszty amunicji, 
 • słabszy odrzut podczas strzału,
 • kształt i wygląd - pistolet jest bardziej płaski niż rewolwer, dlatego można go nosić w ukryciu. 

Co jest największą wadą pistoletu? Rozwinięta technologia zwiększa ryzyko zawodności sprzętu. Sprężyny powrotne, tak jak amunicja, powinny być bardzo dobrej jakości - w przeciwnym razie stają się podatne na częste użycie i pistolet przestaje działać. 

Zalety i Wady Rewolweru 

Wśród najważniejszych zalet rewolwerów wymienia się: 

 • oszczędność sił gazów prochowych - nie są one marnowane na przesunięcie zamka i podanie kolejnego naboju do komory, 
 • brak ryzyka nagłego, niezaplanowanego wystrzału
 • możliwość zamiany kolejności pocisków przygotowanych do wystrzału,
 • prosta konstrukcja zwiększająca niezawodność. 

Minusem rewolwerów są limitowane pojemności bębna, duża podatność na zabrudzenia i w porównaniu z pistoletami - wielkość. Rewolwer jest mniej płaski, dlatego trudniej go ukryć np. pod ubraniem. 

Rewolwer vs pistolet - co wybrać? 

Chociaż powszechnie wydaje się, że rewolwery są przeżytkiem, to wciąż jednak stosuje się je w myślistwie i strzelaniu długodystansowym. Wybierane są też jako broń do ochrony domu. Do codziennego noszenia bardziej przydaje się pistolet - ze względu na prostą formę zewnętrzną (w przeciwieństwie do dużo bardziej skomplikowanej mechaniki).

Jeśli odkrywasz w sobie pasję do strzelectwa lub rekonstrukcji historycznej (zwłaszcza militarnej), możesz kupić czarnoprochowce sprzedawane bez pozwolenia. To część oferty naszego sklepu internetowego Doctor Gun. Wśród produktów znajdują się repliki broni sprzed 1885 roku, dostępne zgodnie z polskim prawem. Znajdziesz u nas zarówno rewolwery i pistolety czarnoprochowe, jak i karabiny czy strzelby. Wykorzystaj nasze produkty i przenieś się do przeszłości!