Dobry nóż sprężynowy - jak wybrać?

22-09-2021

Noże sprężynowe to jedne z najpopularniejszych rodzajów ostrzy. Jak wybrać dobry nóż sprężynowy i czym się kierować, podejmując taką decyzję? W tym poradniku opowiemy Ci o zastosowaniu, budowie i podstawowej konserwacji, a także odpowiemy na pytanie: noże sprężynowe – czy są legalne?

Dobry nóż sprężynowy - jak wybrać?

Budowa noża sprężynowego

Noże sprężynowe automatyczne to popularne narzędzie wśród pasjonatów outdooru i survivalu. Dzięki temu, że są szybkie i proste w obsłudze przydają się w sytuacjach, w których liczy się błyskawiczne działanie. Noże survivalowe rozkładają się poprzez naciśnięcie przycisku, który uruchamia mechanizm sprężynowy. Ostrze wysuwa się wtedy szybko z rękojeści. Proces składania noża z powrotem jest równie prosty i instynktowny. Zwykle odbywa się to za pomocą tego samego mechanizmu, który służy do otwierania. Taki system posiadają szczególnie noże z konstrukcją OTF. Nic więc dziwnego, że ten rodzaj ostrza jest tak powszechnie używany w wielu dziedzinach życia. 

Podstawowe zastosowanie noża sprężynowego

Noże sprężynowe mają szerokie zastosowanie w życiu codziennym, jak i w sytuacjach survivalowych. Często używane są przez myśliwych, żołnierzy czy osoby zafascynowane militariami. Oprócz tego, nóż składany stosowany jest w zajęciach ogrodowych lub podczas pracy fizycznej, która wymaga szybkiego użycia ostrza. Wykorzystywany jest także przez strażaków, ratowników czy ochroniarzy. Dzięki niewielkim rozmiarom, mały nóż sprężynowy może być bezpiecznie noszony w kieszeni lub torebce, co umożliwia błyskawiczne użycie. Ma wszechstronne zastosowanie: może być używany do cięcia, krojenia, a także jako broń. 

Czym charakteryzuje się dobry nóż sprężynowy?

Kwestia tego, jak wybrać dobry nóż sprężynowy jest bardzo istotna, można nawet powiedzieć, że kluczowa. Przede wszystkim, należy zastanowić się nad przeznaczeniem noża. Jeśli szukasz narzędzia tnącego, które chcesz nosić na co dzień w kieszeni, to najlepiej wybrać uniwersalny kształt ostrza. W zależności od zastosowania, możesz zdecydować się na zaostrzoną z obu stron klingę typu sztylet, spear point, tanto lub przeznaczoną do celów bojowych czy kolekcjonerskich klingę typu dagger. Zwróć także uwagę na jakość stali oraz markę – zwykle za renomowanym producentem stoi trwałość narzędzia i profesjonalna obsługa klienta. Równie ważna co ostrze, jest rękojeść. Najlepiej zrezygnować z tanich, plastikowych uchwytów, które szybko ulegną zniszczeniu. Zdecyduj się na rękojeść wyłożoną stalową wkładką, tworzywem sztucznym lub z drewna. Dobry nóż sprężynowy charakteryzuje się również bezpiecznym zaciskiem – unikaj takich, które posiadają wystającą śrubę. Warto zdecydować się na gładki zacisk, pozbawiony ostrych krawędzi. 

Czyszczenie i konwersacja

Składana konstrukcja noża survivalowego wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Raz na jakiś czas należy go rozłożyć i wyczyścić, najlepiej przy pomocy przeznaczonych do tego smarów. Regularne czyszczenie i konserwacja wpływają na bezproblemową pracę mechanizmu i przedłużają żywotność noża. Pamiętaj, aby po każdym użyciu oczyścić ostrze z resztek jedzenia, drewnianych wiór czy kurzu. Nóż może się zabrudzić nawet podczas przechowywania go w torebce lub kieszeni, dlatego warto przetrzeć ostrze również każdorazowo przed użyciem. Sprawne działanie noża gwarantuje dobrze naostrzona głownia, zaopatrz się więc w odpowiednią osełkę. Tępe ostrze może być przyczyną skaleczeń, powoduje też wolniejszą i bardziej toporną pracę narzędzia. 

Czy noże sprężynowe są w Polsce legalne?

Wbrew powszechnym opiniom, noże sprężynowe nie są uznawane za broń w świetle polskiego prawa, o czym mówi wyraźnie ustawa o broni i amunicji. Oznacza to, że nie ma zakazu noszenia noży sprężynowych przy sobie w miejscach publicznych. Są to jednak narzędzia uznawane za niebezpieczne, więc wejście z nożem np. na imprezę masową może być niemożliwe. Należy się z tym liczyć i zwracać uwagę, w jakie miejsca zabierasz nóż sprężynowy. Taki sprzęt legalnie i bez problemu kupisz w sklepie z militariami, podobnie jak akcesoria czy też broń czarnoprochową. 

Podsumowanie

Nóż sprężynowy to narzędzie rodem z włoskich filmów gangsterskich. W obecnych czasach najczęściej używany jest jako przydatny gadżet, który znajduje zastosowanie wśród pasjonatów survivalu czy podczas fizycznych prac w ogrodzie lub w domu. Zanim zdecydujesz się na zakup noża sprężynowego, pomyśl o tym, do czego będzie on używany. Zwróć także uwagę na jakość i markę produktu, a także materiały, z jakich został on wykonany. W naszym sklepie internetowym legalnie kupisz popularne modele noży, takie jak nóż AK 47, czy też nóż sprężynowy N-540 oraz nóż sprężynowy N-509. Znajdziesz tu również smary do konserwacji, które pozwolą Ci długo cieszyć się sprawnym sprzętem. Zachęcamy do zakupów i wyboru idealnego rodzaju noża sprężynowego dostosowanego do Twoich potrzeb.