Jak dbać o broń czarnoprochową?

11-02-2020

Kupiłeś broń czarnoprochową i nie wiesz, jak o nią dbać? U nas poznasz wskazówki, dzięki którym czyszczenie broni czarnoprochowej nie sprawi Ci żadnych trudności. Podpowiadamy, w jakie akcesoria do czyszczenia broni warto się zaopatrzyć i po kolei opisujemy etapy konserwacji broni. Jak czyścić czarnoprochowce i czym? Po co to robić? Poznaj wyczerpującą odpowiedź w dzisiejszym wpisie!

Czyszczenie broni czarnoprochowej - jakie akcesoria kupić?

Konserwacja broni czarnoprochowej wymaga zastosowania specjalistycznych akcesoriów, ale przede wszystkim należy pamiętać o jednym - by wyczyścić ją od razu po powrocie ze strzelnicy. Po co czyścić broń? Żeby usunąć nagromadzone osady, ale przede wszystkim dlatego, żeby czarnoprochowiec służył nam jak najdłużej. Czym czyścić broń czarnoprochową? Specjaliści zalecają wykorzystywanie:

  • wycioru,
  • zestawu szczotek (miedzianej i syntetycznej),
  • specjalnych smarów,
  • bawełnianej szmatki,
  • klucza do kominów,
  • śrubokręta lub wykałaczek,
  • mydła i pojemnika, do którego można wlać gorącą wodę.

Można także zastosować olej lniany oraz specjalne płyny do konserwacji broni.

Etapy konserwacji broni czarnoprochowej

Czyszczenie broni czarnoprochowej należy zacząć od jej rozłożenia. Warto wcześniej zapoznać z budową czarnoprochowca, by wiedzieć, jak go rozebrać - w zależności od modelu proces ten może wyglądać zupełnie inaczej. Należy pamiętać, by zachować ostrożność, nie ciągnąć i nie szarpać broni. Po rozłożeniu należy ułożyć wszystkie elementy w pojemniku, polać mydłem w płynie i zalać gorącą wodą, a następnie pozostawić tak na ok. 20 minut. Do gorącej wody nie wkładamy elementów drewnianych - te najlepiej czyści się bawełnianą szmatką nasączoną olejem lnianym.

Kolejny etap to czyszczenie broni czarnoprochowej od zewnątrz - wyjmujemy poszczególne elementy z wody i czyścimy przy pomocy syntetycznej szczotki nawiniętej na wycior, a następnie wycieramy do sucha bawełnianą szmatką.

Konserwacja broni palnej od wewnątrz to przede wszystkim wyczyszczenie lufy. W tym celu stosuje się szczotkę miedzianą nawiniętą na wycior. W ten sam sposób można wyczyścić komory bębna. Z kolei wykałaczki przydadzą się wówczas, gdy chcemy pozbyć się zanieczyszczeń z otworu zapłonowego.

Czyszczenie to nie wszystko - konserwacja broni palnej krok po kroku

Konserwacja broni palnej, jaką są czarnoprochowce, polega na nasmarowaniu odpowiednim smarem wszystkich elementów broni palnej. Po co? By uniknąć zapieczenia poszczególnych elementów wywołanego przez wysoką temperaturę. Po wykonaniu tej czynności można broń złożyć - jest gotowa do kolejnego użycia.

Broń czarnoprochowa to broń historyczna, dlatego do jej posiadania nie potrzeba pozwolenia, wystarczy mieć ukończone 18 lat. Jeśli zatem szukasz czarnoprochowców, zapraszamy do kontaktu. W naszym sklepie znajdziesz broń czarnoprochową krótką i długą, akcesoria umożliwiające czyszczenie i konserwację broni czarnoprochowej. W trakcie jednych zakupów wyposażysz się we wszystko, co potrzebne do używania broni palnej, ponieważ w naszym asortymencie znajduje się też amunicja do broni czarnoprochowej w dobrej cenie. Zapraszamy do zakupów i skorzystania z naszej wiedzy - podpowiemy Ci, jak powinna wyglądać konserwacja broni palnej oraz co wykorzystać do czyszczenia broni.