Jak zneutralizować gaz pieprzowy?

08-11-2021

Próbując bronić się przed napastnikiem łatwo zrobić sobie krzywdę. Dowiedz się, jak zneutralizować gaz pieprzowy, gdy przypadkowo dostanie się do Twoich oczu. Stosując odpowiednie metody, złagodzisz podrażnienie i swędzenie oraz unikniesz dalszych powikłań. Znając środki zaradcze, będziesz też czuć się pewniej, używając tego narzędzia do samoobrony. Zanim jednak dowiesz się: co na gaz pieprzowy, warto zrozumieć, jak on działa.

Jak zneutralizować gaz pieprzowy?

Jak działa gaz pieprzowy?

Gaz pieprzowy to środek mający na celu obezwładnienie napastnika. Gdy znajduje się blisko oczu, nie wywołuje bólu, ale silne pieczenie. Podrażnia również skórę, powodując obrzęk lub rumień. Gazy pieprzowe w swoim składzie zawierają kapsaicynę, która oddziałuje na błonę śluzową, powodując łzawienie i świąd. Ma także wpływ na drogi oddechowe, co przyczynia się do pojawienia się duszności, kaszlu oraz pieczenia w gardle. Wszystkie te objawy wywołują panikę i dezorientację. Gaz pieprzowy to zatem idealny środek do samoobrony. Pozwala obezwładnić na chwilę napastnika i daje czas, by uciec lub wezwać pomoc.

Istnieją dwa rodzaje tego środka. Gaz pieprzowy w żelu pryska pianą, która osiada na powierzchni, przywierając do niej. Jest jednak mniej celny niż wersja w postaci aerozolu. Ten drugi jest to więc mocny gaz pieprzowy w spreju, który nie powinien być stosowany w małym pomieszczeniu. Należy też uważać, by nie rozpylać go pod wiatr, gdyż może skrzywdzić osobę, która go używa. Dlatego nawet broniąc siebie, warto wiedzieć: jak zneutralizować gaz pieprzowy.

Jak długo może utrzymywać się działanie gazu?

Negatywne objawy spowodowane gazem pieprzowym mogą utrzymywać się nawet przez kilka godzin. Te najsilniejsze dolegliwości znikają zazwyczaj dopiero po około 30 minutach. Po tym czasie nadal jednak odczuwa się dyskomfort. Proces ten przyspiesza neutralizacja gazu pieprzowego.

Co na gaz pieprzowy?

Zatem, gdy oczy podrażnił gaz pieprzowy – jak zneutralizować jego działanie? Najważniejsza jest szybka reakcja i niewpadanie w panikę.

Pierwsze postępowanie

Zanim przejdziesz do neutralizacji gazu pieprzowego, wykonaj kilka czynności od razu po kontakcie ze środkiem podrażniającym.

Nie trzeć oczu i jeśli są soczewki, natychmiast je usunąć

Pierwszym odruchem, gdy gaz pieprzowy dostaje się do oczu, jest ich potarcie. Przynosi ono jednak odwrotny skutek. Zamiast pozbyć się środka, coraz bardziej wciera się go głębiej w śluzówkę. Więc pierwsza zasada brzmi: nie trzyj oczu! Istotne jest także szybkie wyjęcie soczewek, gdyż gaz pieprzowy na pewno na nich osiadł.

Nie dotykać skóry pokrytej gazem gwałtownymi ruchami

Ważne jest, by nie zwiększać powierzchni, na której znajduje się gaz. Nie należy więc dotykać spryskanych części ciała i roznosić środka na inne.

Często mrugać

Następnie musisz dużo mrugać. Produkujące się w ten sposób łzy, będą powoli oczyszczać oczy. Podobną funkcję spełnią krople nawilżające, warto więc mieć je przy sobie.

Ustawić się pod wiatr lub strumień powietrza

Podczas mrugania należy być ustawionym pod wiatr. Przyspieszy to proces neutralizacji.

Neutralizacja gazu pieprzowego

Kolejne kroki wymagają większego przygotowania. Używając gazu pieprzowego, warto posiadać specjalne środki do jego neutralizacji. Dzięki temu szybciej skończą się objawy powodujące dyskomfort.

Chusteczki dekontaminacyjne

Najlepszym środkiem dedykowanym do gazu pieprzowego i jego neutralizacji są chusteczki dekontaminacyjne. Łagodzą one wszelkie objawy, zmniejszają pieczenie oraz przywracają możliwość widzenia.

Przemyć mlekiem lub solą fizjologiczną

Kolejną metodą jest przemycie oczu mlekiem lub solą fizjologiczną. Zwalczają one kapsaicynę i zmniejszają występujące objawy.

Przemyć zwykłą wodą lub wodą z mydłem

Jeśli nie nosisz ze sobą wcześniej wymienionych środków neutralizujących, warto mieć chociaż butelkę wody. Obmywając oczy, powoli usuniesz gaz pieprzowy, a tym samym zmniejszysz podrażnienie.

Czy warto używać gazu pieprzowego?

Wiedząc, jak neutralizować gaz pieprzowy, nie musisz obawiać się go używać. Ważne jest, by nie wpadać w panikę i być przygotowanym na każdą sytuację. Rozpylając ten środek, należy zwracać uwagę na to, gdzie to się robi, z jakiej odległości oraz jaki jest kierunek wiatru. Wiedząc, że te czynniki są istotne, można nosić ze sobą najlepszy gaz pieprzowy i czuć się bezpiecznie. Pamiętaj jednak, by rozpylać go tylko w razie niebezpieczeństwa.