Jaką wiatrówkę wybrać?

21-12-2020

Jaką wiatrówkę kupić, aby spełniała wszystkie nasze oczekiwania? Z pewnością nie jest to łatwy wybór. Pomóc w nim może ranking wiatrówek, w którym znajdziesz zestawienie ich najważniejszych cech. Broń ta może bowiem różnić się kalibrem, rodzajem lufy, czy magazynkiem. To na jaki model się zdecydujemy, będzie mieć bardzo duże znaczenie przy późniejszym strzelaniu. Niektóre wiatrówki lepiej sprawdzą się przy celowaniu na krótszych odległościach, inne zaś na dłuższych. Jeśli więc zastanawiasz się, jaka wiatrówka będzie dla Ciebie najlepsza, sprawdź nasze wskazówki i przemyśl swoje potrzeby.

Jaką wiatrówkę wybrać?

Rodzaje wiatrówek

Ze względu na zastosowany napęd możemy wyróżnić kilka rodzajów wiatrówek. Jaką wiatrówkę możesz wybrać?

 • Wiatrówka sprężynowa – najłatwiejszy w obsłudze sprzęt, który cieszy się dużą popularnością, szczególnie wśród początkujących strzelców. Zasada działania wiatrówki sprężynowej opiera się na sprężynie. Wymaga jej naciągnięcia, a następnie zwolnienia za pomocą spustu. Sprzęt ten jest nie tylko łatwy w obsłudze, ale i tani w eksploatacji – nie wymaga dokupowania nabojów CO2. Jego wadą jest jednak dość duża siła odrzutu w trakcie strzału. Dostępne są modele łamane lub z naciągiem bocznym/dolnym. Jeśli więc dopiero zaczynasz swoją przygodę ze strzelectwem, najlepsza będzie właśnie wiatrówka sprężynowa.
 • Wiatrówka PCA (na pompkę) – wiatrówka tego typu wyposażona jest w dźwignię, za pomocą pompowane jest powietrze potrzebne do oddania strzału. Mechanizm ten pozwala na regulowanie mocy strzału. Wiatrówka ta również nie wymaga dodatkowych nabojów, więc będzie tania w eksploatacji. Ponadto nie wywołuje dużego odrzutu. Modele PCA polecane są dla amatorów i profesjonalistów.
 • Wiatrówka na CO2 (z napędem gazowym) –  w tym sprzęcie strzał oddawany jest dzięki nabojom zawierającym sprężone CO2. Mechanizm ten redukuje odrzut do minimum. Wiatrówka tego typu jest bardzo lekka i niewielkich rozmiarów. Jednocześnie ma także mniejszą moc. Może też wyposażona w magazynek pozwalający na strzelanie bez konieczności przeładowania. Warto jednak zaznaczyć, że konieczność dokupowania nabojów powoduje, że jest ona dość droga w użytkowaniu. 
 • Wiatrówka PCP (na sprężone powietrze) –  wiatrówki na najwyższym poziomie technologicznym. Są wyjątkowo celne, wytrzymałe, a także bezodrzutowe. W strzale wykorzystywane jest sprężone powietrze, najczęściej magazynowane w zbiorniku pod lufą. Przeznaczone do użytku dla osób zaawansowanych w strzelectwie. 

Na co zwracać uwagę przy wyborze wiatrówki?

Oprócz rodzaju napędu warto wziąć także kilka innych cech wiatrówek. Do najistotniejszych czynników, które pozwolą nam zdecydować, jaką wiatrówkę kupić należą:

 • Kaliber – dostępne na rynku są 4,5 mm lub 5,5 mm. Większy kaliber oznacza użycie większego śrutu, a tym samym większą stabilność strzału – sprawdzi się więc na dłuższych odległościach. Mniejszy kaliber ma natomiast większą prędkość początkowo i będzie lepszy na krótsze odległości.
 • Lufa – do wyboru będą lufy gładkie i gwintowane. Lufy gładkie sprawdzają się na strzały z krótkich odległości. Gwintowane natomiast są bardziej celne, a tym samym odpowiedniejsze do dalszych strzałów.
 • Magazynek – wiatrówka wyposażona w magazynek pozwala na oddawanie większej liczby strzałów bez konieczności ładowania. 

Wiatrówka długa czy krótka?

Jeśli zastanawiasz się, jaką wiatrówkę wybrać, bardzo istotnym czynnikiem, który musisz wziąć pod uwagę jest długość lufy. Do wyboru masz więc wiatrówki długie oraz wiatrówki krótkie. Pierwsze sprawdzą się lepiej w strzelaniu na długie dystanse. Mają lepszą celność oraz większą moc. Drugie z nich polecane są do strzelania raczej rekreacyjnie i na bliskie odległości. Wszystko zależy także od Twoich indywidualnych upodobań. Jeśli marzy Ci się pistolet, jak ze znanych filmów akcji, zdecydowanie bliższa będzie mu wiatrówka krótka. Jeśli natomiast masz zacięcie snajperskie – wybierz wiatrówkę długą. Ranking wiatrówek długich Doctora Guna wygląda następująco:

 • wiatrówka CROSMAN Copperhead 900 4,5mm,
 • wiatrówka DIANA PANTHER 31 T06 45,mm,
 • wiatrówka HATSAN TG AirTact QE 4,5mm. 

Wśród wiatrówek krótkich natomiast największą popularnością cieszą się:

 • pistolet wiatrówka BROWNING BUCK MARK URX 4,5mm,
 • pistolet wiatrówka GLOCK 19 4,5mm,
 • pistolet wiatrówka Smith&Wesson M&P40 4,5mm.

Podsumowanie

Wiatrówkę kupić można bez pozwolenia, co zdecydowanie ułatwia proces nabywania tego rodzaju broni. Nasz sklep z bronią palną oferuje szeroki wybór różnego rodzaju wiatrówek. Zapoznaj się więc z naszymi wskazówkami, jaką wiatrówkę warto kupić i wybierz sprzęt najlepszy dla Ciebie.