Pałka teleskopowa - jak używać?

06-10-2021

Prawo gwarantuje Ci możliwość samoobrony w sytuacji zagrożenia. Wśród wielu metod przeciwdziałania przemocy jest pałka teleskopowa. Jak używać tego narzędzia, by zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim najbliższym? Czy jest ono legalne? Jakie są rodzaje pałek teleskopowych? Odpowiemy Ci na te wszystkie pytania i umożliwimy wybór narzędzia do samoobrony idealnego dla Ciebie.

Pałka teleskopowa - jak używać?

Rodzaje pałek teleskopowych

Pałki teleskopowe występują w dwóch wersjach. Pierwszy rodzaj to pałki teleskopowe sprężyste. Nie spowodują one poważnych obrażeń, nawet gdy użyjesz dużo siły. Są więc przeznaczone do obrony w mało groźnych sytuacjach i podczas ataku dzikiego zwierzęcia. Jak wygląda pałka teleskopowa sprężysta? Ma ona gumowe zakończenie, dzięki czemu jest elastyczna.

Drugi rodzaj to pałki teleskopowe sztywne. Jak sama nazwa wskazuje, są one bardziej wytrzymałe i mogą spowodować poważne obrażenia. Umożliwiają wykonanie nie tylko silnego ciosu, ale i duszenia, dźwigni oraz podcięcia. Pałki te występują w wersji hartowanej i niehartowanej.

Jaka pałka teleskopowa będzie zatem odpowiednia? To zależy od Ciebie i Twoich potrzeb. Jeśli poczucie bezpieczeństwa zapewni Ci tylko sztywna pałka teleskopowa, wybierz ją. Natomiast, jeśli nie spodziewasz się dużego zagrożenia, zdecyduj się na sprężysty model.

Czy pałka teleskopowa jest legalna?

Wątpliwości dotyczące legalności pałki teleskopowej wynikają z niejasnego wyrażenia znajdującego się w Art. 4 ust. 1 Ustawy o broni i amunicji. Według tego aktu prawnego pozwolenia wymagają pałki ostro zakończone twardym materiałem lub zawierające wkładki z takiego materiału oraz pałki wykonane z drewna albo innego twardego materiału, imitujące kij bejsbolowy.

Większość dostępnych pałek teleskopowych jest jednak legalna i nie wymaga pozwolenia. Kupując tego typu narzędzie, należy jednak zwrócić uwagę, czy posiada na górze element, który wydaje się dołączony. Świadczy to o jego nielegalności. Rozkładana pałka teleskopowa posiada na zakończeniu tylko zaślepkę, która nie służy do zadawania większych obrażeń, a jedynie umożliwia bezpieczne zamknięcie sprzętu. Chroni to ją przed zniszczeniem, gdy uderzy w twardą nawierzchnię.

Kto może legalnie używać pałki teleskopowej?

Klasyczna metalowa pałka teleskopowa może być używana tylko przez osoby pełnoletnie. Ważne jest także to, że prawo umożliwia stosowanie jej tylko w przypadku samoobrony koniecznej. Uderzenie innej osoby w nieuzasadnionym celu jest karalne.

Jak używać pałki teleskopowej

Pałka teleskopowa – jak jej używać, by zapewnić sobie i najbliższym bezpieczeństwo? Najważniejsze jest to, by robić to w odpowiedni sposób. Dzięki temu nie tylko obronisz się przed napastnikiem, ale także nie zrobisz sobie krzywdy.

Noszenie i przechowywanie

Skuteczna samoobrona wymaga sprawnej reakcji na atak. Warto więc mieć zawsze pałkę teleskopową pod ręką. Przypinając ją do paska, dzięki występującej w zestawie kaburze, sprawisz, że wyjęcie jej zajmie Ci zaledwie dwie sekundy. Natomiast jeśli nie chcesz pokazywać swojej broni, schowaj pałkę do kieszeni, torby albo plecaka. Ważne jest jednak to, by była ona łatwo dostępna.

Otwieranie

Rozkładana pałka otwiera się w sposób łatwy i szybki. Należy zamachnąć się, trzymając ją w dół lub górę pod kątem 45 stopni. Z czasem możesz połączyć ten ruch z uderzeniem napastnika. Polecamy to jednak tylko zaawansowanym użytkownikom pałki teleskopowej.

Zamykanie i składanie

Zamykanie pałki jest równie proste jak jej otwieranie. Wystarczy uderzyć nią prostopadle w twardą powierzchnię. Przed tym, jak zaczniesz nosić ze sobą składaną pałkę teleskopową, warto poćwiczyć ten ruch. Dzięki temu łatwo i szybko zamkniesz pałkę, gdy nie będzie Ci już potrzebna.

Podstawowe zasady obrony pałką teleskopową

Noszenie na co dzień pałki teleskopowej powinno być poprzedzone treningiem. Gdy nie posiadasz odpowiednich umiejętności, w łatwy sposób napastnik odbierze Ci Twoją broń i użyje jej przeciw Tobie. Warto więc trochę poćwiczyć albo w warunkach domowych, albo na specjalnym szkoleniu z samoobrony.

Na początku naucz się szybko wyjmować i otwierać rozkładaną pałkę teleskopową. Szybka reakcja może uratować Ci życie. Następnie skup się na sposobie zadawania ciosów oraz odpowiednim chwycie pałki. Ćwiczyć możesz uderzając worek treningowy, albo wykonując odpowiednie ruchy w powietrzu. Pamiętaj jednak, by każdy cios skończyć, trzymając narzędzie przed sobą. Stanowi ono bowiem także zasłonę.

Podczas samoobrony najważniejsze jest to, by trzymać dystans względem napastnika. Jest to główna przewaga pałki teleskopowej, zwłaszcza jeśli atakujący ma nóż. Stojąc w odpowiedniej odległości, wytrącisz mu ostry przedmiot, uderzając go w rękę. Uważaj także, by nie przesadzić podczas obrony. Jeśli nie jest to sytuacja zagrażająca Twojemu życiu, uderzaj w udo albo ramię napastnika.

Wybierz swoją pałkę teleskopową

Tak jak każdy masz prawo się bronić. Wykorzystaj to i poczuj się bezpiecznie, kupując pałkę teleskopową.