Paralizatory - co warto o nich wiedzieć?

20-01-2021

Paralizatory są jednym z najbardziej skutecznych środków do samoobrony. Wiele osób zastanawia się jednak, czy paralizator jest legalny, jak działa i czy można nim wyrządzić komuś krzywdę. Paralizator to niewielka broń, zdolna do chwilowego obezwładnienia przeciwnika, a tym samym zapewnienie sobie czasu na ucieczkę lub wezwanie pomocy. Sprawdź, czy potrzebne jest pozwolenie na paralizator i jak działa taser. 

paralizator

Jak działa paralizator i jak go używać?

Paralizatory to urządzenia składające się z obwodów z transformatorami. To do nich dobiega energia elektryczna, pochodząca z wbudowanej baterii. Dzięki transformatorom obwody generują prąd o wysokim napięciu rzędu 20 000-500 000 V, lecz o niskim napięciu, nie stanowiącym zagrożenia dla zdrowia i życia napastnika.

Jak działa paralizator? Po odblokowaniu i naciśnięciu odpowiedniego przycisku na urządzeniu, wygenerowany prąd dociera do głowicy z wystającymi metalowymi końcówkami obwodu elektrycznego między którymi przepływa prąd. Po przyłożeniu ich do ciała napastnika, wysyłany jest impuls elektryczny (nawet przez ubranie). To właśnie on paraliżuje organizm, porażając układ nerwowy. Jak to się dzieje? Ciało człowieka w większości składa się z wody, jest więc dobrym przewodnikiem prądu. Po przyłożeniu bolców do ciała, obwód elektryczny się zamyka i dochodzi do porażenia. Efekt obezwładnienia przeciwnika może utrzymać się od kilkudziesięciu sekund do nawet kilkudziesięciu minut. Użycie paralizatora zapewnia ofierze czas na oddalenie się z miejsca lub wezwanie pomocy. 

Mimo że paralizator jest urządzeniem o małym natężenie, a jego celem nie jest wyrządzenie trwałego uszczerbku ciała, to może być zagrożeniem dla zdrowia (a nawet życia) osób z rozrusznikami serca, chorującymi na padaczkę lub zmagającymi się ze schorzeniami serca. Oczywiście osoba broniąca się w chwili napaści zwykle nie wie, kim jest napastnik, dlatego każdy paralizator należy stosować zgodnie z załączoną do niego instrukcją, by działał skutecznie, a jednocześnie bezpiecznie. 

Rodzaje paralizatorów

Jaki paralizator kupić? Są różne rodzaje broni do samoobrony, wśród nich najczęściej wyróżnia się:

  • tradycyjne paralizatory - o prostej niezawodnej konstrukcji, są lekkie, kompaktowe i poręczne. Mają wysoką skuteczną, a przy tym stosunkowo niską cenę (między 130-300 zł) i dobre opinie. 
  • taser - to najlepszy paralizator miotający na odległość. Jak działa? Wyróżnia się szerokim zasięgiem wystrzeliwanych elektrod (nawet do 6 metrów). Dzięki temu można obezwładnić agresora nie zbliżając się do niego. Przykładowo, Taser Pulse to niewielkich rozmiarów taser pistoletowy, pozwalający na skuteczne unieruchomienie przeciwnika zachowując od niego bezpieczny dystans 5-6 metrów. 
  • paralizatory niestandardowe, np. paralizator z latarką lub paralizator dla kobiet (i nie tylko) o klasycznej budowie, lecz w różowej obudowie. Nietypowa forma lub wygląd paralizatora może zmylić przeciwnika i uśpić jego czujność. 

Użycie paralizatora - prawo

Wiele wątpliwości budzi pytanie: czy paralizator jest legalny? Zgodnie z prawem, można używać narzędzi do samoobrony, jeśli są one adekwatne do ataku napastnika. Paralizator z jednej strony jest środkiem umożliwiającym obronę, lecz z drugiej jest urządzeniem, którego użycie może zagrażać zdrowiu lub życiu. 

Art. 11. "Ustawy o broni i amunicji" mówi, że: 
pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku: (...) 7)posiadania przedmiotów przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej o średniej wartości prądu w obwodzie nieprzekraczającej 10 mA

W związku z zapisem w Ustawie, w Polsce można kupić paralizator bez zezwolenia o wartości prądu do 10 mA i użyć go w razie obrony koniecznej. Dodatkowym wymaganiem jest pełnoletność. 

Kiedy już wiesz, czy paralizator jest legalny i jak działa, odwiedź sklep z bronią palną Doctor Gun i wybierz paralizator bez zezwolenia do skutecznej samoobrony. Dzięki nim zwiększysz swoje bezpieczeństwo w parku, w górach, w lesie, na polu namiotowym czy poruszając się po zmroku.