Akcesoria do broni czarnoprochowej - co jest potrzebne?

17-08-2021

Nieważne, czy kompletujesz swój pierwszy zestaw broni, czy zastanawiasz się nad zakupem dodatkowych części – akcesoria czarnoprochowe to zdecydowany must have. W naszym przewodniku oprowadzimy Cię po niezbędnym osprzęcie, potrzebym zanim ruszysz na strzelnicę.

Akcesoria do broni czarnoprochowej

Jakie akcesoria będą Ci potrzebne do broni czarnoprochowej?

Broń czarnoprochowa, nazywana potocznie czarnoprochowcem, to replika historycznej broni, którą w Polsce można nabyć bez pozwolenia. Aby działała prawidłowo, należy uzbroić się w akcesoria do broni czarnoprochowej, dzięki którym zapewnisz sobie wygodne strzelanie.

Prochownica

Prochownice do broni to podstawowe wyposażenie. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze strzelectwem lub posiadasz tylko jednego czarnoprochowca, zdecyduj się na łuskę, która umożliwia ręczne odmierzanie prochu. Natomiast dla bardziej zaawansowanych polecamy wygodne w użytkowaniu wymienne końcówki. Prochownice do broni czarnoprochowej i inne miarki są obowiązkowym punktem na liście zakupów.

Kapiszony

Warto pamiętać, że czarnoprochowce posiadają rozdzielne ładowanie. Oznacza to, że kapiszony do broni czarnoprochowej należy umieścić na kominku, aby odpalić ładunek prochowy. Jeśli zastanawiasz się, jakie kapiszony do broni czarnoprochowej wybrać, to nie zapomnij, że najważniejszy jest odpowiedni rozmiar oraz siła. Dobrze dobrane kapiszony to gwarancja poprawnego działania broni.

Klucze do kominków

Klucze do kominków to akcesoria czarnoprochowe, które często się pomija podczas zaopatrywania się we właściwy osprzęt. Jednak nieodkręcany kominek może prowadzić do problemów z drożnością, a w efekcie zapieczeniem kominka. To często unieruchamia całą broń. Nie zapominaj o tym, jak ważny jest kluczyk do kominków w prawidłowym działaniu broni.

Przybitki i flejtuchy

Jeśli nie chcesz poważnie uszkodzić swojej broni, to koniecznie stosuj przybitki do broni czarnoprochowej i flejtuchy, które oddzielają ładunek prochowy od pocisku. Dwie najpopularniejsze metody stosowania to kaszka manna oraz przybitka filcowa. Polecamy te najbezpieczniejsze: przybitkę filcową oraz flejtuchy do broni czarnoprochowej, dzięki którym łatwo i bezpiecznie owiniesz kule

Kapiszonowniki

Każdy miłośnik strzelectwa wie, jak ważne są kapiszonowniki do broni czarnoprochowej. Usprawniają one proces nakładania kapiszonów na broń. Przy wyborze zwróć uwagę na wzmocniony podajnik, dzięki któremu można mocno docisnąć kapiszony na kominkach. Polecamy szczególnie nasze kapiszonowniki do broni czarnoprochowej, które oprócz wysokiej jakości cechuje uniwersalność – nadają się do rewolwerów i pistoletów każdego rodzaju.

Kulolejki

Jeśli chcesz samodzielnie wykonać własne kule i pociski, to kulolejka do broni czarnoprochowej będzie dla Ciebie idealnym wyborem. Takie narzędzie umożliwi Ci odlewanie kul z roztopionego metalu. Na rynku najczęściej można znaleźć kulolejki do broni czarnoprochowej, które składają się z samej kokili lub specjalnie wyprofilowane i zintegrowane z kleszczami. 

Smary

Smar do broni czarnoprochowej to podstawowe wyposażenie każdego początkującego strzelca. Służy on utrzymaniu czystości broni, jest też przydatny przy czyszczeniu broni z nagaru. Smar do czarnoprochowca to sposób na poprawienie celności i zmniejszenie tarcia. Jeśli chcesz długo cieszyć się sprawnym sprzętem, to zainwestuj w smary do broni czarnoprochowej.

Pociski i kule

Do najbardziej oczywistych akcesoriów czarnoprochowych zaliczają się pociski i kule do czarnoprochowca. Ważne, aby pasowały do rodzaju i modelu broni jaką posiadasz. I tak na przykład pociski do broni czarnoprochowej kalibru .31 powinny mieć pomiędzy 8.0 a 8.2 mm, natomiast kaliber .44 będzie wymagał kuli w rozmiarze minimum 11.20 mm. 

Optyka

Aby ułatwić sobie pewny i trafny strzał, pomyśl o dobrej jakości lunecie celowniczej lub lornetce. Dobierz akcesoria do swojej broni i postaw na funkcjonalność oraz wytrzymałość. Optyka do broni czarnoprochowej to również świetny dodatek dla początkujących.

Kabura

Odpowiednio dobrana kabura do broni czarnoprochowej będzie miała nie tylko funkcjonalne zastosowanie, ale stanie się stylowym elementem stroju na strzelnicę. Kabury nie są obowiązkowym wyposażeniem, są jednak przydatnym uzupełnieniem oraz wygodnym sposobem na przenoszenie broni.

Pokrowiec albo walizka

Pokrowce do broni czarnoprochowej to sposób na elegancki i bezpieczny transport. Wybierz, co będzie dla Ciebie najlepsze: walizki, futerały, a może pokrowce do broni czarnoprochowej? Ważne, by wytypowana przez Ciebie walizka była pojemna oraz posiadała miejsce na broń i akcesoria.

Podsumowanie

Wiesz już, jak ważne jest wyposażenie się w akcesoria do broni czarnoprochowej i z pewnością wybierzesz odpowiednie dla siebie sprzęty. Nie zapominaj o najważniejszych:

  • prochownicy,
  • kapiszonach,
  • kluczach do kominków,
  • przybitkach i flejtuchach,
  • smarach,
  • pociskach i kulach,
  • pokrowcu lub walizce.

Jeśli zależy Ci na skompletowaniu całego asortymentu w jednym miejscu, to zapraszamy do zakupów w Doctor Gun – nasz sklep z bronią palną zapewni Ci gruntowne wyposażenie.