Co to jest broń sportowa?

26-03-2020

Zaczynasz pasjonować się strzelectwem? Zastanawiasz się nad tym, co to jest broń sportowa i jak można zdobyć na nią pozwolenie? Specjalnie z myślą o osobach takich, jak Ty przygotowaliśmy ten wpis blogowy. Zebraliśmy w nim podstawowe informacje na temat broni palnej do celów sportowych oraz powiązanych zagadnień. Zachęcamy do lektury i mamy nadzieję, że uda nam się odpowiedzieć na Twoje pytania oraz rozwiać wątpliwości.

Co to jest broń sportowa?

Według Ustawy z dnia 21 maja 1999 o broni i amunicji, sportowa broń palna to broń:

  • bocznego zapłonu, z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 6 mm;
  • centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 12 mm;
  • gładkolufowa (dowolnego kalibru),
  • przystosowana wyłącznie do strzelania przy pomocy prochu czarnego (dymnego) - dowolnego kalibru.

Broń palna do celów sportowych musi także strzelać wyłącznie ogniem pojedynczym. Jak widać, pod pojęciem broń sportowa może kryć się wiele różnych modeli. Wiąże się to z tym, że istnieje wiele różnych sportowych konkurencji strzeleckich - biathlon; strzelania dokładne, szybkie, praktyczne, do tarczy ruchomej. Każda z konkurencji wykorzystuje różne rodzaje broni, od pistoletów po karabiny.

Rodzaje broni sportowej

Wspominaliśmy, że w różnych konkurencjach sportowych wykorzystywane są różne modele broni. Poniżej przedstawiamy rodzaje broni sportowej:

  • pneumatyczna,
  • kulowa,
  • śrutowa.

Pozwolenie na broń sportową - jak wygląda jego uzyskanie?

Być może zadajesz sobie pytanie, jak uzyskać pozwolenie na broń sportową? Proces ten jest dość czasochłonny, ale zdecydowanie wart zachodu! Poniżej przedstawiamy poszczególne etapy, jakie należy przejść, aby móc starać się o ten dokument. Zacznijmy od podstaw, a więc od tego, że o pozwolenie na broń może ubiegać się każdy pełnoletni, zdrowy oraz niekarany obywatel Polski. Jeżeli spełniasz te trzy kryteria, musisz jeszcze:

  • zostać członkiem klubu strzeleckiego lub sportowego - stanie się to powodem do posiadania przez Ciebie broni;
  • odbyć egzamin na Patent Strzelecki, który potwierdzi Twoje umiejętności - egzamin można odbyć po około trzech miesiącach aktywnego członkostwa w klubie;
  • wystąpić o licencję sportową - do tego niezbędny jest patent.

Mając patent i licencję oraz będąc członkiem klubu, możesz finalnie wystąpić o pozwolenie na broń sportową. Warto pamiętać o tym, że członkostwo w klubach oraz uzyskanie kompletu dokumentów wiąże się z kosztami. Zapłacić musisz także między innymi za badania lekarskie. Dlatego, jeżeli chcesz uzyskać pozwolenie na broń sportową, przygotuj się na wydatki.

Klub strzelecki - jak wybrać i dołączyć?

Pasjonuje Cię sportowa broń długa lub krótka? Chciałbyś dołączyć do klubu, ale nie wiesz, od czego zacząć? Chętnie pomożemy. Jaki klub strzelecki sportowy wybrać? Po pierwsze, powinien on należeć do Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego (listę zrzeszonych bez trudu znajdziesz w Internecie). Zawsze warto także sprawdzić, jakie klub ma opinie. Możesz także kierować się bliskością Twojego miejsca zamieszkania, wysokościami opłat za członkostwo itp. Jak dołączyć do klubu strzeleckiego? To zależy od tego, który z nich wybierzesz. Najlepiej skontaktować się z jego przedstawicielami i zapytać o interesujące Cię kwestie. Zapraszamy też do naszego klubu strzeleckiego w Bogdańcu KSK PRETOR.

Broń sportowa i nie tylko

Kiedy już dołączysz do klubu i uzyskasz pozwolenie, broń palną do celów sportowych kupisz w naszym sklepie. Oferujemy fachowe doradztwo, a każdy model dokładnie sprawdzamy, zanim go do Ciebie wyślemy. Oprócz broni sportowej kupisz u nas także między innymi: