Gaz pieprzowy a gaz łzawiący - porównanie

24-02-2021

Chociaż wiele osób traktuje je tak samo – gaz pieprzowy a gaz łzawiący mają zupełnie inne składy i odmienne działanie. To, co ważne - oba z nich można zgodnie z prawem nosić przy sobie jako środek do obrony własnej. Jaka jest zatem różnica między gazem łzawiącym a pieprzowym? Gdzie najlepiej jest kupić najlepszy gaz pieprzowy?

gaz pieprzowy

Gazy obronne – do czego służą i jak się je stosuje?

Gaz obronny jest jednym z bezpieczniejszych rozwiązań na obezwładnienie przeciwnika w sposób, który jest skuteczny, ale nie zagraża jego życiu i zdrowiu. Podczas nagłego ataku, obrony koniecznej, lub w przypadku służb mundurowych – wydanego rozkazu – istnieje możliwość wykorzystania gazu obronnego. Pod tym pojęciem kryją się dwa, najczęściej wykorzystywane rodzaje środków. Jest to gaz pieprzowy i gaz łzawiący. Chociaż oba z nich działają intensywnie na oczy, układ oddechowy i z pewnością powodują łzawienie oraz ogromny dyskomfort – ich skład jest różny.

Gaz pieprzowy a gaz łzawiący - różnice i podobieństwa

Główną cechą, która odróżnia gaz pieprzowy a gaz łzawiący jest skład. Formuła, jaką charakteryzują się gazy pieprzowe (OS), jak sama nazwa wskazuje, jest połączeniem składników naturalnych z chemicznymi. Z kolei gaz łzawiący (CS) ma wyłącznie syntetyczny, drażniący oczy i układ oddechowy skład. Jak zatem wybrać najlepszy gaz obronny?

Gaz pieprzowy a łzawiący – cechy wspólne

Jak działa gaz pieprzowy i co jest czynnikiem odpowiadającym za jego skuteczność? Oba gazy obronne są mocno drażniące i skutecznie obezwładniają napastnika. Działają na błony śluzowe i drogi oddechowe. Po kontakcie z gazem następuje silne łzawienie, problemy z oddychaniem, ale też uczucie dezorientacji, a nawet czasowe oślepienie, które mija z czasem.

Gaz pieprzowy a łzawiący - różnice

Pierwszą z różnic między gazem pieprzowym (np. SHARG Graphite Red) a łzawiącym, zaraz poza składem jest ich wykorzystanie. Chociaż oba gazy obronne są legalne w Polsce, to służby mundurowe najczęściej są wyposażone w gaz łzawiący (przykłady jego działania można obserwować czasem na demonstrantach). Co ciekawe, czynnikiem determinującym wybór gazu jest jego późniejsze działanie i oczywiście podatność ludzi zwierząt na jego skład.

Tym sposobem gaz pieprzowy (np. Predator o zasięgu do 10m) staje się bardziej uniwersalny. Będzie skuteczny na większość osób i zwierząt – bez względu na to, w jakim są stanie. Z kolei gaz łzawiący może nie przynieść oczekiwanych rezultatów w przypadku obroną przed osobami, które są pod wpływem środków odurzających (alkohol, narkotyki, mocne leki, dopalacze), które upośledzają odczuwanie przez nie bólu.

Ostatnią różnicą, którą warto podkreślić jest precyzja ich działania. W przypadku gazu łzawiącego wystarczy wycelować w okolice twarzy napastnika. Jeśli jednak chodzi o skuteczne wykorzystanie gazu pieprzowego - niezbędne jest dokładne nakierowanie go w oczy - co czasami wymaga zbliżenia się do napastnika, a to jak nietrudno się domyślić nie należy do komfortowych sytuacji.

Najlepszy gaz pieprzowy będzie miał odpowiednie stężenie i  dobrą moc wyrzutu. Warto kupować go ze sprawdzonych, rzetelnych źródeł, takich jak np. sklep z bronią palną, w którym można znaleźć nie tylko gazy obronne, ale również inne narzędzia do samoobrony, takie jak paralizatory, pistolety gazowe, wiatrówki i np. akcesoria survivalowe.