Jak kupić wiatrówkę bez pozwolenia?

05-05-2020

Zainteresowałeś się bronią pneumatyczną i chciałbyś ją kupić? Nie wiesz, czy na wiatrówkę trzeba mieć pozwolenie? A może ciekawi Cię to, czy tego typu broń musisz rejestrować? Z myślą o wszystkich osobach, które chciałyby rozpocząć fantastyczną przygodę z bronią pneumatyczną, przygotowaliśmy ten artykuł. Dowiesz się z niego między innymi, jak kupić wiatrówkę bez pozwolenia i gdzie z niej później strzelać.

Słowem wstępu - czym jest wiatrówka?

Wiatrówka to broń sportowa, która do miotania pocisków wykorzystuje sprężone powietrze lub CO2. Chętnie sięgają po nią sportowcy, hobbyści, a w niektórych krajach nawet myśliwi, polujący na małą zwierzynę. Czy trzeba mieć pozwolenie na wiatrówkę? Odpowiedź brzmi: nie. Dodatkowym atutem tej broni jest fakt, że można kupić ją w sklepach stacjonarnych oraz internetowych (nie każdy model, więcej na ten temat piszemy dalej).

W ramach ciekawostki wspomnimy, że według polskiego prawa nie wszystkie wiatrówki są uznawane za broń. To właśnie dlatego nie mają wobec nich zastosowania przepisy z Ustawy o broni i amunicji.

Czy wszystkie wiatrówki dostępne są bez pozwolenia?

Powyżej odpowiedzieliśmy już na pytanie, czy na wiatrówkę trzeba mieć pozwolenie. Wszystkie modele możesz kupić bez takiego dokumentu. Nie ma znaczenia, czy zdecydujesz się na pistolet czy karabinek, z lufą gładką bądź gwintowaną... Warto jednak mieć świadomość kilku rzeczy, jeśli chcesz kupić wiatrówkę bez pozwolenia:

  • modele o mocy maksymalnie do 17 J nie są uznawane za broń, w związku z czym może je swobodnie kupić każda pełnoletnia osoba, także przez Internet;
  • modele o mocy powyżej 17 J można zakupić wyłącznie stacjonarnie, dodatkowo trzeba je potem zarejestrować.

Rejestracja wiatrówki - potrzebne dokumenty

Jak już wspomnieliśmy, najmocniejsza wiatrówka bez konieczności rejestracji, jaką może kupić każdy, ma moc 17 J. Jeżeli wybrałeś model o większej mocy, pamiętaj o tym, że jesteś zobowiązany do jej zarejestrowania w przeciągu maksymalnie pięciu dni od daty zakupu. Aby to uczynić będą ci potrzebne:

  • zaświadczenie lekarskie,
  • wyniki psychotestów,
  • zaświadczenie o niekaralności.

Gdzie można strzelać z wiatrówki?

Wymarzony model już w koszyku? Nie możesz doczekać się, kiedy nareszcie oddasz pierwszy strzał? Cieszy nas Twój entuzjazm, jednak pamiętaj, że pomimo tego, że na wiatrówkę nie trzeba mieć pozwolenia, można nią komuś zrobić krzywdę. Poniżej przedstawiamy kilka przydatnych wskazówek na temat tego, gdzie można strzelać z wiatrówki:

  • modeli o mocy powyżej 17 J wolno używać wyłącznie na strzelnicy;
  • chcąc postrzelać w plenerze, poza strzelnicą (wyłącznie modele poniżej 17 J!) pamiętaj o bezpieczeństwie ewentualnych przechodniów i zwierząt, a także mienia;
  • pomyśl nad tym, jak ludzie reagują na widok broni - popularny park nie jest najlepszym miejscem do ćwiczeń, własny ogród lub działka, mało uczęszczana polana w lesie albo nieużytki będą lepszym wyborem;
  • warto ogrodzić miejsce ćwiczeń kolorową taśmą, aby nikt przypadkiem nie znalazł się na linii strzału.

Najlepsze wiatrówki dostępne od ręki

Mamy nadzieję, że nasz artykuł uświadomił Cię nieco na temat broni pneumatycznej. Jeżeli planujesz jej zakup, koniecznie zapoznaj się z ofertą naszego sklepu! Może zainteresuje Cię jedna z wysokiej klasy wiatrówek pistoletów? A może Twoje serce skradnie wykonana z dbałością o najdrobniejsze szczegóły wiatrówka karabinek? U nas możesz liczyć na fachową obsługę oraz najwyższą jakość. Każdy model dokładnie sprawdzamy przed wysyłką do klienta, dzięki czemu mamy pewność, że dajemy Wam to, co najlepsze!