Jak rozpalić ognisko?

21-06-2021

Tęsknisz za naturą i survivalową przygodą? W takim razie przyda Ci się wiedza, jak rozpalić ognisko. Rozpalenie ogniska, zwłaszcza w terenie, wcale nie jest takie proste, jak się wydaje. Będziesz potrzebować nie tylko informacji, jak to zrobić, ale i odpowiednich technik oraz narzędzi. Dowiedz się, jak szybko i skutecznie rozpalić ogień i bądź przygotowany na każdą okoliczność!

Jak rozpalić ognisko?

Jeśli kochasz wyprawy, przygodę i ekstremalne przeżycia, wiesz, jak ważny jest ogień - być może niejeden raz ognisko uratowało Cię przed chłodem w zimną noc czy wilgocią na ubraniu. Znasz też smak pieczonej kiełbaski, która po całym dniu wędrowania najlepsza jest przyrządzona właśnie nad ogniskiem. Wbrew pozorom, rozpalenie ogniska to jednak nie tylko podłożenie kawałka papieru pod cienkie drewienko i przyłożenie zapalonej zapałki. Jak zatem szybko rozpalić ognisko?

  • Przede wszystkim, wybierz odpowiednie miejsce. Najlepiej, by było osłonięte od wiatru i w pobliżu dostępu do wody. Wodę miej zawsze pod ręką w butelce lub menażce.
  • Przygotuj teren pod ognisko - najlepiej na ziemi,w zagłębieniu, upewniając się, czy nie ma w pobliżu zwisających gałązek, suchych kawałków pnia drzewa itp. Miejsce na ognisko możesz obłożyć kamieniami.
  • Zgromadź odpowiedni zapas drewna różnej wielkości, od małych gałązek po duże szczapy.
  • Wybierz rozpałkę. Najlepiej, jeśli będzie ona naturalna - świetnie do tego celu nadają się kawałki kory brzozy czy drobne, suche gałązki. Nad rozpałką zbuduj konstrukcję, zaczynając od najmniejszych kawałków drewna.
  • I na koniec bardzo ważne - nigdy nie zostawiaj ogniska bez nadzoru! Zanim odejdziesz, upewnij się, że miejsce jest dokładnie zagaszone i nie pozostały w nim resztki tlącego się żaru.

Czym rozpalić ognisko?

Do rozpalenia ogniska oprócz podpałki i drewna potrzebujesz dobrego źródła ognia. Mogą to być zapałki, zapalniczka lub inne akcesoria survivalowe. To jednak jeszcze nie wszystko. Równie ważnym, a często pomijanym elementem, jest powietrze. Zadbaj zatem o to, by zapewnić ognisku odpowiedni dostęp tlenu. Sprawdź, czy drewno nie jest ułożone zbyt ciasno, a gałązki zbyt gęsto - zapewnij im dostęp powietrza, a Twoje ognisko rozpali się szybciej i nie zgaśnie. Miejsce, w którym podłożysz ogień, przygotuj wcześniej - podpal kawałek rozpałki i dopilnuj, by zajęła się cała. Od niej zapalać się będą kolejne warstwy.

Akcesoria do rozpalenia ogniska

Jeśli chcesz szybko i niezawodnie rozpalić ognisko, przyda Ci się niezbędny sprzęt do rozpalania ognia. Takie akcesoria sprawdzą się nie tylko podczas wypraw, ale też na co dzień.

Najczęściej używane są zapałki i są one dobrym źródłem ognia, mają jednak tę wadę, że muszą być suche. Żeby zapobiec ich zamoknięciu, przechowuj je zawsze w szczelnie zamkniętym woreczku lub zaopatrz się w zapałki wodoodporne. Dzięki specjalnej impregnacji możesz odpalać je nawet po przemoczeniu! Dobrą opcją jest też krzesiwo. Umiejętnie obsługiwane, dobre krzesiwo zadziała zawsze i jest odporne na każde warunki atmosferyczne. W naszej ofercie znajdziesz różnego rodzaju krzesiwa, między innymi:

  • survivalowe krzesiwo magnezowe,
  • krzemień do krzesania ognia,
  • krzesiwo turystyczne,
  • noże z krzesiwem,
  • zestawy survivalowe do rozpalania, zawierające krzesiwo.

Sprawdź również inne akcesoria survivalowe, które z pewnością wykorzystasz na niejednej wyprawie. Pamiętaj jednak, że żaden produkt nie zastąpi rozsądku i umiejętności przewidywania. Ogień to żywioł i do obcowania z nim potrzeba szczególnej ostrożności. Jeśli chcesz w pełni cieszyć się przygodą, zadbaj przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo.