Jak wybrać lunetę do wiatrówki?

28-01-2022

Strzelasz na duże dystanse? W Twoim wyposażeniu nie może zabraknąć celowników optycznych. Podpowiemy Ci, jaka luneta do wiatrówki jest najlepsza, na jakie parametry zwracać uwagę oraz jak wygląda jej montaż. Wiedza, którą przekażemy, pozwoli Ci być lepszym strzelcem wyborowym i sportowym. Nasze porady przydadzą się także myśliwym. Z nami dowiesz się, co to znaczy dobra luneta do wiatrówki!

Jak wybrać lunetę do wiatrówki?

Dlaczego warto wyposażyć wiatrówkę w lunetę?

Luneta to akcesorium, które towarzyszy broni od lat. Dawniej miała ona przede wszystkim zastosowanie militarne i była wykorzystywana podczas wojen. Dzięki niej żołnierze mogli oddawać precyzyjne strzały z dużej odległości. Dziś optyka do broni nie służy tylko celom wojskowym. Coraz częściej sięgają po nią strzelcy sportowi, rekreacyjni i myśliwi. Lunetę można zamontować do wiatrówki, karabinu, strzelby, a nawet replik ASG.

Lunety celownicze to doskonałe rozwiązanie, gdy zależy Ci na powtarzalnym strzelaniu. Nawet najlepszy strzelec będzie miał problem z trafieniem do celu, gdy jest on za daleko. Dlatego warto wyposażyć się w lunety wiatrówkowe – ich odpowiednia kalibracja pozwoli Ci oddawać precyzyjne strzały.

Budowa celowników optycznych

Luneta do wiatrówki składa się z obiektywu oraz okularu, który jest połączony z tubusem (korpusem). Przy okularze znajduje się pierścień, przy pomocy którego można modyfikować powiększenie oraz regulować urządzenie, dostosowując je do swojej wady wzroku. Natomiast na środku umieszczone są bębny korekcyjne, umożliwiające nastawy, a w przypadku niektórych modeli także pokrętło do korekty błędu paralaksy.

Luneta do wiatrówki – na co zwrócić uwagę?

Zastanawiając się, jaka luneta do wiatrówki jest najlepsza, trzeba zwrócić uwagę na wiele czynników. Pierwszy z nich jest typ broni. Wybierając więc celownik optyczny, upewnij się, że możliwe jest prawidłowe zamontowanie go. Warto więc dowiedzieć się, jaka luneta do wiatrówki sprężynowej będzie najlepsza, a jaka do wiatrówki CO2, PCA czy PCP, Zwróć uwagę, należy także na zespoły soczewek, typ powiększenia oferowany przez celownik i siatki celownicze. By ułatwić Ci wybór, pokrótce omówimy każdy z tych elementów.

Szkło

Zespół soczewek to najważniejszy element, który trzeba wziąć pod uwagę, tworząc prywatny ranking lunet do wiatrówek. Dobrej jakości szkło sprawi, że obraz będzie wyraźny, nasycony, a cel widoczny. Gdy więc widzisz, że przyrząd optyczny zniekształca obraz i sprawia, że cel jest niewidoczny – zrezygnuj z niego. Luneta do wiatrówki sprężynowej powinna mieć dokładnie obrobione szkła dobrej jakości oraz powłokę, dzięki której strzelanie staje się prostsze.

Typ powiększenia

Drugą kwestią jest powiększenie oferowane przez lunety celownicze do wiatrówek. Może być ono stałe lub zmienne. Przybliżenie stałe przyjmuje konkretne wartości np. 4x, 8x, 10x. Dzięki prostszej budowie takie lunety do wiatrówek są lżejsze i doskonale radzą sobie ze wstrząsami np. wywołanymi odrzutem. Natomiast powiększenie zmienne umożliwia ustawienie dowolnej wartości w obrębie danego zakres (np. 3-9x, 4-12x, czy 8-32x), Są to mechanizmy dużo cięższe i bardziej skomplikowane. Standardowy model do strzelania rekreacyjnego oferuje zazwyczaj powiększenie 3-9x. Dzięki temu umożliwia zarówno szerokie pole widzenia (3x), jak i przybliżenie względem małego celu (9x).

Celownik

Kolejnym istotnym parametrem podczas wyboru celownika optycznego do wiatrówki są siatki celownicze. Mogą być one złożone z belek, siatek, nitek, a nawet punktów. Pomagają w celowaniu, ale także mogą być wyznacznikiem odległości.

Na uwagę zasługują dwa typu krzyży celowniczych:

  • Duplex (30/30) – składa się z belek. W punkcie ich przecięcia znajduje się cienki krzyż,
  • Mil-Dot – krzyż utworzony jest z belek, na ich przecięciu znajdują się cienkie punkty, które umożliwiają dostosowanie strzału do odległości i zniosu (wynikającego z wiatru).

Jak zamontować lunetę?

Jak zamontować lunetę do wiatrówki? Należy włożyć ją do uchwytów, znajdujących się na broni. Warto jednak przed zakupem upewnić się, że szyny montażowe będą odpowiadać celownikowi optycznemu (standardowe wiatrówki wyposażono w szyny od 9 do 11 mm). O czym jeszcze warto pamiętać? Wiatrówki PCP, PCA oraz CO2 wymagają montażu dwu-częściowego.

Jaka luneta do wiatrówki jest najlepsza?

Jeśli nadal się zastanawiasz, jaka luneta do wiatrówki będzie najlepsza, dokładnie sprawdź naszą ofertę. Następnie zastanów się jakich celowników potrzebujesz. Najlepiej to zrobić odpowiadając na kilka pytań.

  • Jaki model i typ wiatrówki posiadasz?
  • Jakie powiększenie jest Ci potrzebne?
  • Który typ siatki celownika będzie dla Ciebie najwygodniejszy?
  • Których funkcji i mechanizmów chcesz używać?

Zobacz także lornetki i inne części i akcesoria do broni takie jak kolimatory. W naszej ofercie znajdziesz także wiatrówki (wiatrówki krótkie i wiatrówki długie) oraz akcesoria do wiatrówek.