Jaką broń czarnoprochową wybrać?

25-02-2022

Wśród miłośników militariów czarnoprochowce nadal cieszą się dużą popularnością. Jaką broń czarnoprochową wybrać? Na jakie parametry zwracać uwagę? Lepszy jest Colt czy Remington? Poniżej odpowiemy na wszystkie te pytania, a także wyjaśnimy: co to jest broń czarnoprochowa i kiedy nie potrzebujesz na nią zezwolenia.

Rewolwer Pietta 1858 Remington Old Silver

Broń czarnoprochowa – najważniejsze informacje

Broń czarnoprochowa to rodzaj broni palnej, w której wystrzelenie pocisku związane jest z gwałtownym spalaniem czarnego prochu (dymnego). Była popularna do końca XIX wieku, kiedy to zastąpiły ją sprzęty bardziej współczesne, które wyposażono w skuteczniejsze mechanizmy wystrzeliwania amunicji.

Jak działa broń czarnoprochowa?

To, jak działa broń czarnoprochowa, zależy od rodzaju zamka, który został w niej zastosowany. Wyróżniamy:

  • zamek skałkowy – jest oparty na krzemieniu zamontowanym między szczękami kurka. Gdy ciągnie się za spust, następuje zwolnienie kurka, co powoduje uderzenie krzemienia w krzesiwo. Gdy powstała w tym procesie iskra styka z prochem w panewce, rozpoczyna się proces spalania, W jego wyniku następuje wystrzał,
  • zamek kapiszonowy – w wyniku uderzenia kurka w kapiszon umieszczony w kominku następuje zapalenie. Następnie ogień doprowadzany jest do znajdującego się w lufie prochu. Powoduje to wystrzał.

Broń czarnoprochowa wykorzystuje amunicję rozdzielnego ładowania, to znaczy, że w przeciwieństwie do współczesnych naboi, kula i kapiszonowy proch ładowane są oddzielnie. Dużo łatwiej dostępne są jednak współczesne repliki czarnoprochowców, które ładowane są nabojem zespolonym, a więc zamkniętym w łusce.

Gdzie strzelać z broni czarnoprochowej?

Zgodnie z artykułem 45 ustawy o broni i amunicji rewolwer czarnoprochowy klasyfikuje się jako broń palna. Oznacza to, że należy z niego strzelać w strzelnicy. A ze względu na unoszący się po strzale dym, warto wybrać strzelnice otwarte.

Broń czarnoprochowa bez zezwolenia

Według ustawy o broni i amunicji posiadanie broni czarnoprochowej bez zezwolenia jest możliwe w dwóch przypadkach. Po pierwsze kiedy broń czarnoprochowa została wyprodukowana przed 1885 rokiem, a po drugie w przypadku jej repliki. By kupić czarnoprochowca trzeba mieć jednak ukończone 18 lat oraz posiadać dowód osobisty.

Kwestia zakupu prochu jest nieco bardziej skomplikowana. Na początku warto podkreślić, że samodzielne wytwarzanie go jest przestępstwem. Natomiast sklepy muszą ewidencjonować jego sprzedaż, więc kupienie prochu w sposób legalny wymaga posiadania EKB, czyli Europejskiej Karty Broni czarnoprochowej. Dokument ten otrzymuje się od Wojewódzkiej Komendy Policji, po wypełnieniu odpowiedniego wniosku.

Broń czarnoprochowa – na jakie parametry zwracać uwagę?

Jaki wybrać rewolwer czarnoprochowy? Należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów.

  • Kaliber – najczęściej bronie czarnoprochowe występują w 3 kalibrach: .31, .36 oraz .44. Pierwsza z nich to mały rewolwer czarnoprochowy o niewielkim zasięgu. Broń o kalibrze .36 ma niewielki odrzut, natomiast kaliber .44 ma dużą siłę rażenia, jest głośny i podczas strzału powoduje powstanie dużej ilości dymu.
  • Typ broni – nie ma jasnej odpowiedzi na pytanie: jaka broń czarnoprochowa jest najlepsza. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Wybrać można: karabiny, pistolety, strzelby, garłacze i rewolwery czarnoprochowe.
  • Rodzaj lufy – broń posiadająca lufę gładką jest łatwiejsza w ładowaniu. Niektóre model wyposażono jednak w lufę gwintowaną, która zwiększa celność.
  • Amunicja do broni czarnoprochowej – dla początkujących fanów militariów dużo lepszym wyborem jest broń na naboje zespolone. Dużo ciekawsze, choć jednocześnie trudniejsze jest korzystanie z broni na amunicję rozdzielnego ładowani.

Colt czy Remington – co wybrać?

Zastanawiając się, jaki rewolwer czarnoprochowy wybrać, wiele osób waha się pomiędzy dwoma marki: Colt i Remington. Zaletą Colta jest możliwość łatwego odciągania kurka jedną ręką, prosta wymiana uszkodzonej lufy oraz technologia umożliwiająca używanie kapiszonownika ślimakowego na 100 sztuk. Dodatkowo dzięki modułowej budowie łatwo zmienić rewolwer w karabinek rewolwerowy. Wady w przypadku Colt to: trudniejsza wymiana bębna, częste zacinanie się broni, a także luzy pomiędzy elementami łączącymi. Co wyróżnia bronie od Remington? Przede wszystkim posiadają one sztywną strukturę, muszka i szczerbinka są sztywnym układem, a kapiszony nie wpadają w mechanizm. Do jego największych wad zalicza się: problematyczną wymianę lufy czy bębna i brak możliwości używania kapiszonownika ślimakowego.

Jaką broń czarnoprochową wybrać?

To, jaką broń czarnoprochową wybrać zależy od wielu czynników. Przede wszystkim to kwestia indywidualna. Zapoznaj z oferowanymi przez nasz sklep z bronią czarnoprochowcami. Sprawdź ich budowę, sposób czyszczenia oraz konserwacji, a także mechanizm działania. Dzięki temu wybierzesz broń dostosowaną do Twoich oczekiwań.