Racja żywnościowa - co to jest i dlaczego warto ją kupić?

01-06-2021

Każdy podróżnik może stanąć w obliczu sytuacji kryzysowej. Racja żywnościowa to często jedyny sposób, aby przetrwać trudne chwile i doczekać momentu, w którym nadejdzie pomoc. Z takiego rozwiązania korzystają wojskowi, ale także survivalowcy. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby racje żywnościowe zabrać ze sobą za każdym razem, kiedy wybierasz się w długą podróż. W tym artykule dowiesz się, co to jest racja żywnościowa, a także dlaczego warto i gdzie można ją kupić.  

racja żywnościowa 

Co to jest racja żywnościowa?

Racja żywnościowa, czasem określana też jako indywidualna racja żywnościowa, to żywność przeznaczona do spożycia dla jednej osoby. Ze specjalnie przygotowanej żywności korzystają wszyscy ci, którzy nie mogą liczyć na dostęp do ciepłego posiłku. Dobowa racja żywnościowa musi mieć kilka cech, m.in. powinna być:

  • trwała i łatwa w przechowywaniu nawet w trudnych warunkach,
  • lekka i o niewielkich rozmiarach, aby nie zajmować zbyt wiele miejsca w plecaku,
  • o odpowiedniej wartości energetycznej, 
  • z długim terminem przydatności do spożycia.

Indywidualne racje żywnościowe często ratują życie ludzi dotkniętych klęską żywiołową. W takich sytuacjach najczęściej to rząd wydziela racje, aby zapewnić obywatelom dostęp do jedzenia. 

Dlaczego warto kupić rację żywnościową? 

Racja żywnościowa to często ta część ekwipunku, z której mamy nadzieję nigdy nie skorzystać. A zatem dlaczego warto kupić rację żywnościową? Odpowiedz jest prosta - po to, by przeżyć w razie sytuacji kryzysowej. Każdy doświadczony podróżnik wie, że racje żywnościowe trzeba wliczyć jako obowiązkowy bagaż. I nie warto zasłaniać się tym, że to tylko zbędny ciężar, a podróż z pewnością będzie krótka i obejdzie się bez większych przeszkód. Całodzienna racja żywnościowa może być tym, co zadecyduje o przetrwaniu. To tak naprawdę tylko pierwszy powód, dla którego warto kupić taką żywność. Na wojnie wojskowe racje żywnościowe pomagają przetrwać żołnierzom, survival i racja żywnościowa to absolutna podstawa, ale magazynowanie żywności to także forma zabezpieczenia przed losowymi zdarzeniami. Tak naprawdę nikt nie może mieć pewności, kiedy świat zostanie odcięty od jedzenia. Liofilizowane racje żywnościowe, które są gromadzone na działce lub w domu, to sposób na zabezpieczenie swojej przyszłości. Można je przechowywać przez bardzo długi czas, dlatego nie trzeba przejmować się terminem przydatności do spożycia. 

Rodzaje racji żywnościowych (liofilizowana, wojskowa, sucha)

Racja żywnościowa może różnić się w zależności od grupy docelowej, dla której została przygotowana. Można wyróżnić kilka grup produktów, m.in.:

  • wojskowe racje żywnościowe,
  • suche racje żywnościowe,
  • liofilizowane racje żywnościowe. 

Wojskowe racje żywnościowe zostały przygotowane z myślą o żołnierzach, aby móc wydać posiłki wojskowe nawet wtedy, kiedy nie ma dostępu do kuchni. Nie oznacza to, że wojskowa racja żywnościowa jest tylko dla armii - może z niej skorzystać nawet himalaista czy żeglarz. Żywność liofilizowana jest konserwowana poprzez wysuszenie, a następnie zamrożenie z wykorzystaniem obniżonego ciśnienia, dzięki czemu nie traci na wartości energetycznej. Wśród suchych racji żywnościowych dużym powodzeniem cieszy się suszona wołowina, a także suchary wojskowe. Wybór odpowiedniej racji żywnościowej powinien zostać uzależniony od indywidualnych potrzeb, w tym długości wyprawy i warunków, w jakich będzie spożywany posiłek. Producentów zajmujących się produkcją takiej żywności jest bardzo wielu. Na uznanie z pewnością zasługuje polska racja żywnościowa Arpol - firmy, która jest dostawcą dla Sił Zbrojnych PR. Skoro już wiesz, czym różnią się poszczególne produkty, warto zorientować się, gdzie kupić racje żywnościowe. 

Gdzie kupić racje żywnościowe?

Chociaż z pozoru wydaje się, że racje żywnościowe to specjalistyczne wyposażenie dla niewielkiej grupy osób, tak naprawdę każdy może je kupić. Wiele sklepów zajmujących się wyposażeniem survivalowców oferuje polskie wojskowe racje żywnościowe. W naszym sklepie też możesz się wyposażyć we wszystkie potrzebne produkty spożywcze. Kupisz tu m.in. polskie racje żywnościowe Arpol, które zapewnią Ci energię niezbędną w czasie podróżowania, a także racje żywnościowe przygotowane dla wojska i na survival.