Survival - co to jest?

05-04-2022

Planujesz spędzić nocy w gęstym lesie albo w górach? To nie problem, gdy masz odpowiednie wyposażenie. Dowiedz się survival – co to, jak wygląda odzież survivalowa i co jest najważniejsze podczas wypraw w ekstremalne miejsca.

Survival – co to jest?

Co to jest survival? Najprościej pojęcie to można rozumieć jako sztukę przetrwania w trudnych warunkach. To także możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w ekstremalnych sytuacjach z dala od cywilizacji i komfortu. Wyprawy survivalowe wymagają odpowiedniego wyposażenia i instynktu przetrwania. Przez wiele osób traktowane są jako test wytrzymałości i samoratownictwa, czyli samodzielnego pokonywania przeszkód w niecodziennych sytuacjach, co ma przygotowywać np. na klęski żywiołowe czy zgubienie się na odludziu. 

Rodzaje survivalu

By dopełnić wiedzę z zakresu: co to znaczy survival, warto przyjrzeć się jego różnym wariantom. Dzieli się on na:

  • survival zielony – skupia się na przetrwaniu w dziczy. Ma zazwyczaj charakter rekreacyjny i dużą rolę w nim odgrywa kontakt z naturą. Podstawą w survivalu zielonym jest nauczenie się tego jak rozpalać ognisko, rozbić obozowisko czy przygotować posiłek,
  • survival wojenny – związany jest z działaniami wojennymi. Oprócz technik przetrwania zakłada także naukę kamuflażu czy komunikacji niewerbalnej,
  • survival miejski – zakłada umiejętność przetrwania w cywilizowanych warunkach. Duży nacisk kładzie na zdolności społeczne i naukę technik umożliwiających wykorzystywanie tego, co akurat ma się pod ręką.

Podstawy survivalu

Jak przetrwać w lesie lub w górach? Przede wszystkim warto znać podstawowe zasady survivalu. Jedną z najważniejszych jest umiejętność panowania nad stresem, emocjami czy lękiem. Jej brak może powodować panikę, która uniemożliwia logiczne myślenie i kreatywność, a to w dziczy może skończyć się bardzo źle. Podstawy survivalu zakładają także współegzystowanie z naturą oraz pozyskiwanie wiedzy np. o gatunkach roślin, które można zjeść. W końcu przetrwanie wymaga także umiejętności praktycznych oraz odpowiedniego wyposażenia.

Jak się przygotować na wyprawę survivalową?

Wbrew pozorom survival zazwyczaj nie jest odpowiedzią na pytanie: jak przetrwać w lesie bez niczego. To raczej sztuka przetrwania, która zakłada odpowiednie przygotowanie i bycie gotowym na każdą sytuację, a do tego potrzebne jest odpowiednie wyposażenie. Zaliczyć do niego można odzież, plecak, śpiwór, namiot oraz inne niezbędne akcesoria.

Odzież

Odzież survivalowa powinna być dostosowana do panujących warunków atmosferycznych. Nie należy mieć zbyt cienkich ubrań podczas mrozów, ani zbyt ciepłych podczas upałów – może to skutkować zagrożeniem dla zdrowia i życia. Pamiętaj jednak, że warto być przygotowanym na każdą ewentualność, dlatego nawet latem warto mieć cieplejszą kurtkę w plecaku. Ważne jest także, by ubranie było wygodne i umożliwiało swobodne ruchy. Szczególną uwagę zwróć na buty, które powinny chronić Twoje stopy nie tylko przed przemoczeniem, ale także przed wystającymi gałązkami czy innymi elementami podłoża.

Plecak

Plecak to niezbędny element podczas wypraw survivalowych. To w nim zmieścisz wszystkie niezbędne sprzęty oraz odzież zapasową. Powinien on być wygodny oraz zawierać pasy biodrowe i piersiowe. Dzięki temu poruszanie się po lesie czy górach będzie łatwiejsze.

Namiot i śpiwór

Namiot i ciepły śpiwór to elementy wyposażenia, które są konieczne gdy planujesz spędzać noc w lesie czy górach. Chronią one przed zimnem, wiatrem czy deszczem. Pamiętaj, by wybrać lekki model namiotu, który dostosowany jest do ilości podróżujących osób, a po złożeniu zajmuje mało miejsca.

Wyposażenie

Odzież, plecak, namiot i śpiwór to nie wszystko, co musisz ze sobą zabrać. Udając się na wyprawę, warto mieć przy sobie także noże survivalowe. To uniwersalne narzędzie, które przyda Ci się podczas pokonywania przeszkód, budowania schronienia czy przygotowywania posiłku. Nie możesz zapomnieć również o krzesiwie lub zapałkach, które umożliwią Ci rozpalenie ognia. Konieczne są także niezbędniki, czyli zestawy sztućców, manierki i racje żywnościowe.

Jak przetrwać w lesie z Doctor Gun?

Wyprawa survivalowa w dzicz nigdy nie powinna być pochopną decyzją. Przed udaniem się na nią trzeba stworzyć dokładny plan działania, zdobyć potrzebną wiedzę, kupić odpowiednie wyposażenie i w końcu przygotować plan awaryjny, który przyda się gdy będzie miał miejsce wypadek. Tylko takie przygotowanie pozwoli Ci bezpiecznie wrócić do domu. Sprawdź więc sprzęt survivalowy dostępny na naszej stronie i ruszaj w podróż w nieznane dzikie tereny!