Co to jest bushcraft?

29-08-2022

Bushcraft to termin, który wzbudza coraz większe zainteresowanie. Nie każdy jednak wie, co oznacza i na czym polega. Dlatego postanowiliśmy go przybliżyć. Dowiedz się, co to jest bushcraft, czym różni się od survivalu i jakiego sprzętu wymaga. Zapraszamy do lektury!

Co to znaczy bushcraft?

Bushcraft to połączenie dwóch angielskich słów “bush” (krzaki, gąszcz, dzicz) oraz “craft” (rzemiosło, kunszt). Choć do tej pory nie ma oficjalnej polskiej nazwy, termin ten można tłumaczyć jako “rzemiosło dziczy”.

Czym zatem jest bushcraft? To sztuka, która polega na obcowaniu z przyrodą przy minimalnym wykorzystaniu techniki. Bushcraft to wiedza i umiejętności, pozwalające dostosować się do natury i przez długi czas żyć w dziczy korzystając z naturalnych zasobów. W praktyce oznaczać może spędzanie czasu głęboko w lesie, w którym przygotowuje się tradycyjne obozowisko, gotuje na palenisku i chłonie piękno natury. Bushcraft przygotowuje do życia w ekstremalnych warunkach, w których nie ma współczesnych udogodnień (np. prądu).

Zastanawiając się, co to jest bushcraft nie można zapomnieć o tym, że każdy może rozumieć go nieco inaczej. Dlatego wyróżniamy:

  • bushcraft tradycyjny – zakłada stosowanie technik pierwotnych, minimalizując wykorzystywanie współczesnych narzędzi,
  • bushcraft praktyczny – skupia się na wykorzystaniu dostępnych metod, w tym współczesnych narzędzi (zbliżony do survivalu),
  • bushcraft filozoficzny – główny akcent kładzie na kontakt z naturą i kontemplację przyrody.

Bushcraft – gdzie i dla kogo?

Gdzie można uprawiać bushcraft? Najważniejszy kryterium wyboru miejsca do obozowania, jest jego oddalenie od ośrodków miejskich. Dlatego najczęściej osoby związane z bushcraftem wybierają lasy lub góry. To obszary, w których jest najmniej przejawów ingerencji człowieka.

Bushcraft to aktywność, która zyskuje coraz większą grupę miłośników. To doskonałe zajęcie dla osób, które, choć na chwilę chcą uciec od współczesnej cywilizacji, pozostawić za sobą technologię i skupić się na naturze. Jest to więc zajęcia dla każdego fana natury, bez względu na wiek czy profesję. Warto jednak przed wyprawą zaznajomić się ze sztuką survivalu i zadbać o dobrą kondycję.

Bushcraft a survival

Z pozoru bushcraft i survival wydają się bardzo zbliżone. Jednak te aktywności mają zupełnie odmienne cele. Czym różni się bushcraft od survivalu? Bushcraft to życie w dziczy zgodnie z naturą, a głównym zadaniem survival jest przetrwanie w niesprzyjających warunkach, przy wykorzystaniu wszelkich dostępnych metod (zobacz: co to jest survival). Ponadto klasyczni bushcrafterzy dla przyjemności żyją w prymitywnych warunkach, przy pomocy tego co sami stworzą, korzystając z naturalnych zasobów. Natomiast survivalowcy chcą być gotowi na każde niebezpieczeństwo, to więc zajęcie nastawione na przetrwanie. Wybierając między bushcraftem a survivalem warto zatem wziąć pod uwagę cel działania.

Sprzęt do bushcraftu

Do podstawowych zadań podczas bushcraft zalicza się: nawigowanie, rozpalanie ognia, polowanie, łowienie ryb, znajdowanie pożywienia, tropienie, budowa schronienia, używanie podstawowych narzędzi, wyplatanie lin i sznurów oraz pozyskiwanie wody. By jednak możliwa była ich realizacja, potrzebne są odpowiednie narzędzia i akcesoria w tym dopasowany sprzęt. Można do nich zaliczyć:

Warto pamiętać, że z wielu wyżej wymienionych sprzętów rezygnują tradycyjni bushcrafterzy, którzy wolą bardziej prymitywne narzędzia.

Wyposażenie do bushcraftu w Doctor Gun

Nasz sklep z bronią proponuje szeroki asortyment sprzętu, który doskonale sprawdzi się podczas wypraw bushcraftowych. Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty!