Psy uważane są za najwierniejszych przyjaciół człowieka. Niestety, w niektórych sytuacjach konieczna jest obrona przed psem. Dlaczego pies jest agresywny, jak to rozpoznać, jak się bronić przed psem oraz jakie zastosować środki do ochrony? Podpowiadamy!
Jest wiele odpowiedzi na pytanie, dlaczego pies jest agresywny. Niestety, jak potwierdzają behawioryści zwierząt, pies często staje się agresywny w efekcie wywołanych przez człowieka sytuacji. Mogą je spowodować np. jego gwałtowne ruchy lub krzyki. Nie powinno się również przeszkadzać psu w trakcie jedzenia czy odpoczynku. Pies jest agresywny także wtedy, gdy jest głodny lub spragniony. Może zaatakować, gdy stosuje się przemoc wobec psa, jego właściciela lub wkracza się na pilnowany przez niego teren. Sygnały zwiastujące agresywne zachowanie psa to:
Gdy pies zrobił się agresywny i jest gotowy do ataku, często stoi w miejscu i wpatruje się w cel lub wręcz przeciwnie - skacze dookoła osoby, którą chce osaczyć.
Jeśli widzisz, że pies zrobił się agresywny, spróbuj zachować zimną krew i nie prowokować do ataku. Co zrobić, gdy pies jest agresywny?
W sytuacji, kiedy nie uda się uniknąć agresywnego zachowania psa, warto wiedzieć, jak bronić się przed psem. Możesz uzbroić się środki do obrony przed psem. Stosunkowo skutecznymi i legalnymi są gazy pieprzowe na psy. Jednym z najsilniejszych preparatów - pomocnym szczególnie odpierać ataki dużych psów jest gaz pieprzowy Grizzly (swoją siłą zatrzymuje nawet agresywne niedźwiedzie). Z kolei kobietom i dziewczynkom polecamy gaz pieprzowy w szmince Twisted Up 20 ml, poręczny w przechowywaniu, wyglądem przypominający pomadkę.
Pomocny i popularny jest również gaz pieprzowy na psy Sabre Red. Jego zasięg do 4,5 m, pomoże ochronić Cię przed atakami agresywnych psów, a jednocześnie nie powinien spowodować u nich trwałych obrażeń. Przyda się również wtedy, gdy zastanawiasz się, jak bronić się przed psem na rowerze.
W odpowiedzi na pytanie, jak bronić się przed psem, pomogą również techniki zabezpieczenia się przed atakującymi zwierzętami. Obrona przed psem może przyjąć takie formy jak:
O obronie koniecznej przed psem, mówią te same przepisy, które regulują kwestie związane z obroną przed atakiem ludzkim. Według Kodeksu karnego:
Art. 25. § 1. Nie popełnia przestępstwa, kto w obronie koniecznej odpiera bezpośredni, bezprawny zamach na jakiekolwiek dobro chronione prawem.
W przypadku użycia gazu pieprzowego Twoja obrona musi być współmierny do ataku zwierzęcia. Jeśli pies przestanie być agresywny i odstąpi od ataku, nie należy dręczyć go innymi środkami i zachowaniem. Inaczej to człowiek stanie się agresorem. Warto dodać, że gdy zostaniesz zaatakowany przez agresywnego psa bez kagańca lub smyczy, wówczas to jego właściciel może ponieść karę, w myśl przepisu Kodeksu wykroczeń:
Art. 77. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.
Obrona przed psem może stać się konieczna w najmniej spodziewanym momencie. Lepiej nie prowokować obcych Ci zwierząt, a kiedy już staną się one agresywne, warto wiedzieć, jak bronić się przed psem i mieć w zanadrzu gazy pieprzowe do obrony.