Jak ubrać się na wyprawę survivalową?

20-06-2022

Wyprawa w nieznane wymaga odpowiedniego ekwipunku. Musisz mieć nie tylko sprzęt survivalowy, ale także ciuchy. Jak ubrać się na wyprawę survivalową? Przeczytaj nasz krótki poradnik, by się dowiedzieć!

Jaką odzież spakować na survival?

Zanim omówimy to, jaką odzież wybrać na wyprawę survivalową, warto przypomnieć: co to jest survival. To pojęcie, którym określa się sztukę przetrwania w trudnych warunkach. Jest to typ samoratownictwa, który wymaga odpowiednich umiejętności oraz wyposażenia. Dlatego tak istotne jest to, by wiedzieć, jaką odzież spakować na survival. Odzież outdoor pozwoli Ci przetrwać nawet w ekstremalnych warunkach, jednak jej wybór zależy od miejsca, do którego planujesz się udać. Przed wyprawą sprawdź:

  • temperaturę – im temperatura jest niższa, tym więcej grubych warstw odzieży jest potrzebnych. Gdy natomiast jest ciepło, powinny to być maksymalnie dwie przewiewne warstwy,
  • opady atmosferyczne – deszcz powoduje dużo szybsze wyziębianie się organizmu, dlatego podczas wypraw należy dbać o to, by chociaż jeden zestaw odzieży zawsze był suchy (przyda się on przede wszystkim podczas snu),
  • typ terenu – wpływa na kolor odzież podczas wyprawy survivalowej. Na pustyni ciuchy powinny być jasne, a na terenach górskich ciemne,
  • rodzaj wymaganej aktywności – podczas wysiłku fizycznego organizm produkuje dużą ilość pary wodnej. Ta najpierw powoduje przegrzanie, a następnie wychłodzenie. Dlatego podczas aktywności fizycznej należy ubierać małą ilość warstw, a zakładać je na czas odpoczynku.

Jak ubrać się na wyprawę survivalową?

Jaką odzież wybrać na survival? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na dobór odpowiedniej bielizny oraz ubrań stanowiących warstwę magazynującą ciepło i ochronną. Dzięki nim będziesz gotowy na każde warunki. Poniżej znajdziesz kilka cennych wskazówek, które pozwolą Ci wybrać podstawowe ubrania na survival, bieliznę, buty i nakrycie głowy.

Podstawowe ubrania

Podstawowe ubrania survivalowe to spodnie, t-shirty, polary i bluzy, poncha oraz płaszcze i kurtki przeciwdeszczowe. Dzięki nim możliwe jest dostosowywanie ilości warstw do panujących warunków. Podczas wyprawy istotne jest, aby nie wychłodzić organizmu, ani go nie przegrzać. Dlatego jeśli udajesz się w ciepłe dni na mało wymagającą wyprawę, swobodnie możesz założyć ubrania z krótkim rękawem. Pamiętaj jednak, że jeśli konieczne będzie podróżowanie przez tereny zarośnięte roślinnością, o którą można się zadrapać lub powodującą reakcję alergiczną warto wybrać ubrania z długim rękawem. Udając się w tereny, w których panuje niska temperatura, należy zastanowić się także, jaką odzież termoaktywną na survival wybrać.

Podczas wypraw warto zadbać także o zapasowy komplet odzieży. To doskonałe rozwiązanie na wypadek, gdy ubrania, które masz na sobie, przemokną lub się zniszczą. Dodatkowego t-shirtu możesz też użyć w celach medycznych np. do wykonania opaski uciskowej lub przywiązywania szyn do złamanej kończyny.

Bielizna

Bielizna survivalowa przede wszystkim powinna być sucha. Ze względu na fakt, że ma ona bezpośredni kontakt z ciałem, wpływa na wychładzanie się organizmu. Dlatego zawsze warto mieć dodatkową para skarpet (lub kilka par). Ich ilość zależy jednak od Twoich preferencji i długości trwania wyprawy. Jaka bielizna na survival jest odpowiednia? Warto zaopatrzyć się w kilka sztuk bielizny termo aktywnej, która będzie stanowić dodatkową ochronę.

Buty

Jakie buty na survival wybrać? Przede wszystkim powinny być one dopasowane do stopy i gwarantować stabilizację nogi. To nie tylko kwestia wygody, ale także bezpieczeństwa. Wybierając odpowiednie obuwie, zmniejszasz ryzyko zwichnięcia kostki podczas wyprawy po trudnym terenie. Na survival warto zabrać wysokie buty z wodoodpornego materiału odpornego na uszkodzenia mechaniczne (np. skóry).

Nakrycie głowy

Czapka przyda Ci się nie tylko w zimowych warunkach. Warto chronić głowę zarówno przed zimnem, jak i przed promieniami słonecznymi, które mogą spowodować udar słoneczny. Dlatego latem należy mieć ze sobą nakrycia głowy i chusty.

Podstawowe ubrania na survival i nie tylko w Doctor Gun

Nasz sklep z bronią oferuje nie tylko ubrania, ale także niezbędniki oraz profesjonalny sprzęt survivalowy. W Doctor Gun kupisz wszystko, co jest Ci potrzebne, by przetrwać w dziczy!