Jak używać krzesiwa?

11-05-2022

Planujesz kilkudniową wprawę do lasu lub w góry? Wiedza o tym, jak używać krzesiwa jest absolutnie niezbędna. Dzięki niej nie musisz obawiać się, że Twoje zapałki zamokną lub w zapalniczce skończy się gaz. Wyjaśnimy Ci: co to jest krzesiwo, jaki model wybrać oraz jak go używać, by samodzielnie rozpalić ognisko.

Jak używać krzesiwa

Co to jest krzesiwo?

Rozpalanie ogniska to jedna z podstawowych umiejętności koniecznych w survivalu lub bushcrafcie. Istnieje wiele technik i narzędzi, przy pomocy których można wzniecić ogień, jednak najbardziej popularną metodą jest wykorzystanie krzesiwa. Uzyskana dzięki niemu iskra może osiągnąć temperaturę 3000 stopni C, umożliwia więc rozpalenie ogniska nawet w bardzo niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Krzesiwo trudno też jest zniszczyć, a więc zawsze możesz na nim polegać. Co równie ważne to niewielkie akcesorium, które zmieści się w małej kieszeni np. plecaka. Dzięki temu możesz mieć je zawsze przy sobie.

Typy krzesiwa – czyli jakie krzesiwo wybrać?

Zanim wyjaśnimy, jak rozpalić ognisko krzesiwem przybliżymy Ci dwa najczęściej spotykane rodzaje krzesiw. Dzięki temu wybierzesz model, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom i oczekiwaniom. Jakie krzesiwo wybrać? Lepszy jest model szwedzki czy amerykański? Czytaj dalej by się dowiedzieć!

  • Krzesiwo szwedzkie to pręcik zakończony uchwytem wykonanym z tworzywa sztucznego, do którego dołączono specjalnie wyprofilowane blaszki.
  • Krzesiwo amerykańskie składa się z bloku metalu oraz przymocowanego do niego krzesiwa.

Jak używać krzesiwa?

Jak rozpalić ognisko? Przede wszystkim, zanim zaczniesz używać krzesiwa, znajdź odpowiednie miejsce do wzniecenia ognia. Powinno być osłonięte przed wiatrem z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że ułatwi to rozpalanie ognia, a po drugie unikniesz przypadkowego zapłonu wywołanego przez iskry. Zwróć także uwagę na podłoże, nad którym używasz krzesiwa. Gdy będzie ono za suche, możesz spowodować niekontrolowany pożar.

Czego potrzebujesz do rozpalenia ognia?

Zanim zabierzesz się do wzniecania ognia, pamiętaj, że sprzęt do rozpalania ognia to jednak nie wszystko. Musisz znaleźć także rozpałkę. Będąc w lesie, masz dostęp do niemal nieograniczonej ilości surowców. Rozpałką może być kora brzozy, sucha trawa czy żywica. Unikaj jednak liści, gdyż mogą spowodować za duże zadymienie i dodatkowo słabo się palą.

Dwie techniki rozpalania ognia przy pomocy krzesiwa szwedzkiego

Jak rozpalić ogień krzesiwem szwedzkim? Wystarczy mocno przyłożyć pręcik do blaszki, a następnie zacząć wykonywać posuwiste ruchy w kierunku rozpałki. W przypadku tego krzesiwa można również zdrapać nożem niewielką ilość surowca z pręcika i dodać ją do podpałki. Dzięki temu ogień zapali się szybciej, ale równocześnie akcesorium szybciej się zużyje.

Wyróżnić można dwie metody rozpalania ognia za pomocą krzesiwa szwedzkiego:

  1. ustaw pręt krzesiwa pod kątem 45 stopni, a krzesiwo połóż na stabilnym podłożu. Następnie poruszaj energicznie prętem, wywołując iskrę,
  2. pręt ustaw w niewielkiej odległości nad rozpałką, a następnie poruszaj krzesiwem w górę po krawędzi pręta.

Jak używać krzesiwa magnezowego?

Jak używać krzesiwa magnezowego? Wystarczy zeskrobać metal na rozpałkę, a następnie energicznie potrzeć krzesiwem o metal, by wywołać iskrę. Kierując ją w stronę rozpałki, wywołasz ogień.

Krzesiwa i inne sprzęty survivalowe w Doctor Gun

W Doctor Gun znajdziesz nie tylko krzesiwo, ale i inny sprzęt survivalowy i zestawy przetrwania. Nasz sklep z bronią posiada zatem bogatą ofertę dla fanów survivalu i bushcraftu. Zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem!